Rar ve Zip Kırma Programı İndir

Başa bela olan olaylardan birisi indirdiğiniz bir rar, zip, ace dosyasının şifreli olmasıdır. İndirdiğiniz sitede şifresi yazmaz, nereden indirdiğinizi hatırlamazsınız ve bu şifre başınıza bela olabilir. Daha kötü olan durum ise kendi oluşturduğunuz ve içine özel bilgilerinizi koyduğunuz rar dosyasının şifresini unutmaktır. İşte tüm bu sorunlarınıza deva olacak bir programı nasıl indireceğinizi ve bu program ile rar şifresini nasıl kıracağınızı detaylı bir şekilde ekran görüntüleri ile size bu yazıda anlatacağım. Takıldığınız bir yer olursa yazı sonundaki yorum kısmından benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Kullanacağımız programın adı “Free RAR Password Recovery” ama korkmayın Türkçe arayüze sahip bir program. Aşağıda bulunan Free RAR Password Recovery İndir butonuna tıklayarak ilk olarak programı bilgisayarımıza indiriyoruz. Bu arada program “VİRÜSSÜZ – temiz” bir programdır. Korkmadan indirebilirsiniz.

Free Rar Password Recovery İndir

İndirdikten sonra programa iki kez tıklayarak ileri ileri diyerek kuruyoruz. Kurulumda ekstra bir seçeneği bulunmuyor. Kurulum bitince programı çalıştırın, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecektir. Tüm işlemler bu ekranda yapılmaktadır. Peki rar şifresini “daha” çabuk kırmak için neler yapılmalıdır, nasıl bir yol izlemelidir. Bu iş biraz “Matematik bilgisi” gerektirir.

Sponsor Reklam
Rar Şifresi Nasıl Kırılır

Şifre kırmak için 3 farklı kurtarma türü vardır. Kaba kuvvet – maske ve sözlük. Şimdi bu 3 kurtarma türünün ne olduğunu ve hangisinin size uygun olduğunu bulalım.

  • Kaba kuvvet (Brute force): Winrar’ın şifresi ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değilseniz Kaba kuvvet (Brute force) seçeneğini seçmeniz gereklidir.
  • Maske: Şifrenin içindeki birkaç karakteri biliyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.
  • Sözlük: Şifre eğer bir kelimeden oluştuğunu düşünüyorsanız bu seçenek şifreyi hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar.

Bir sonraki adıma geçmeden işin biraz matematiğini anlatmak gerekiyor. 4 haneli bir şifre olduğunu, içinde rakamlar, büyük küçük harf veya semboller (noktalama işaretleri vb.) olduğunu varsayalım. Bu durumda programın Kaba Kuvvet dediğimiz sürekli şifre denediği yolda 4 haneli bir şifre için yaklaşık 100.000.000.000 (yüz milyar) şifre denemesi gerekir. Kendi özel bilgisayarımda 32 GB RAM’li  – i7 işlemcili bir bilgisayarda saniyede 80 kadar şifre deneniyor. Yani bilgisayarı hiç kapatmadan 868 gün açık bırakırsam tüm 4 haneli şifreler denenmiş ve rar şifresi kırılmış olacaktır.

O zaman şifre kırmak “imkansız” mı? İmkansız değil ama bu iş çok zordur. Dikkat edin Facebook – Gmail yada diğer siteler “sizden” en az 8 karakterli şifre girmeniz isterler. İşte bunun nedeni şifrenizin “Brute Force” atağına maruz kalarak bulunmaması içindir. Peki şifreyi bulmak için neler yapılabilir, nasıl bu şifre denemesi azaltılabilir. Şifreyi kendiniz verdiyseniz az çok büyük-küçük harf, karakter (noktalama, @ $ vb. işaretler) sayı kullanıp kullanmadığınızı bilirsiniz. Bu durumda Karakter Kümesi kısmındaki seçenekleri buna göre seçebilirsiniz. Büyük harf, Türkçe karakter ve özel karakter kullanmadığınızdan eminseniz bu 4 haneli bir şifredeki olasılığı 1.5 milyara kadar düşürecektir. Ayrıca “q,w.x” de kullanmamışımdır derseniz bu olasılık 1 milyarın altına düşer ve şifreyi kırmak daha hızlı olur.

Free RAR Password Recovery Nasıl Kullanılır? Program sadece Rar değil, Zip ve Ace uzantılı sıkıştırılmış dosyalarının da şifrelerini kırabilir. İlk olarak “Araştır” kısmına tıklayarak şifreli dosyayı seçiyorsunuz. Daha sonra yukarıda anlatılan her şeyi göz önüne alarak “ayarlamaları” yapıyor ve “Başlat” butonuna tıklıyorsunuz. 1, 2, 3 karakterleri şifreleri çabuk bir şekilde deneyecektir, sonra gitgide bu denemeler için daha uzun süre beklemeniz gerekir. Deneme bitmedi ama bilgisayarınızı kapatmak zorundasınız. O zaman “Kaydet” diyerek denemeyi kayıt edebilirsiniz. Daha sonra kaldığınız yerden devam etmek için “Aç” diyerek kaldığı yerden program şifreleri denemeye devam edecektir.

Konuyla ilgili aklınıza takılan her şeyi yorum kısmını kullanarak bana sormaktan çekinmeyin.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Bilgisayar İçin 17 Farklı Dilde Sesli Sözlük İndir

İnternette gezinirken, makale okurken veya başka bir nedenle İngilizce bir kelimeyi hatırlayamadığınızda en iyi çözümlerden …

1 yorum

  1. E-postaya çok ihtiyacım vardı iyi oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.