YÖK Tercih Atlası

Üniversite sınavına giren gençlerin sınava kadar olan stresleri bir başka, sınav sonuçlarından sonra tercih stresleri bir başkadır. İşte Yüksek Öğretim Kurumundan tercih yapacak öğrencilere büyük bir kolaylık sağlayacak Tercih Atlasına nasıl gireceğiniz ve nasıl kullanacağınızı anlatan bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.

Sponsor Reklam

Yök Tercih Sihirbazı nedir? Üniversite sonuçlarını alan gençlerin puanları ile yerleşebilecekleri en iyi üniversite ve bölümleri bu web sitesi sayesinde rahatça bulabilirler. Taban ve tavan puanlarını son 3 yılın verileri ile birlikte veren tercih sihirbazına erişmek için aşağıda bulunan butona tıklamanız yeterlidir. Üstelik siteye giriş yaptığınızda seçtiğiniz bölümleri tercihlerinize atabilirsiniz.

YÖK Lisans Tercih Sihirbazı

Lisans tercih sihirbazında ilk önce puan türünüzü seçiyorsunuz. Say (sayısal), Söz (sözel), EA (eşit ağırlık) ve Dil tercihinizi yaptığınızda, bu puan türü ile alım yapan tüm üniversiteler ve bölümleri listelenmektedir. Listede Yok Kodu, Üniversite, Program Adı, Şehir, Üniversite Türü, Ücret/Burs, Öğretim türü Doluluk/Statü gibi sütünlarda seçerek filtreleme yapabilirsiniz. Böylelikle size en uygun bölümü ve üniversiteyi bulmanız kolaylaşacaktır.

Sponsor Reklam

Ayrıca sütünlarda kontenjan, yerleşen, TBS ve son 3 yılın Taban Puanları da yer almaktadır. Kontenjanların doluluğu, yerleşen sayısı, en son aldığın öğrencinin sıralaması ve taban puanlar bir bölümü tercihinize yazarken en çok dikkat etmeniz gereken alanlardır. Bu bilgiler aynı zamanda hangi tercihinizin hangi sırada olması gerektiği ile ilgili de size bilgi verecektir. Ayrıca aşağıda Yükseköğretim Program Atlası web sitesinin de giriş bağlantısı yer almaktadır.

Yükseköğretim Program Atlası Giriş

Bu web sitesinde ise üniversiteler hakkında bilgi alabilir, tercihlerinizi bu bilgiler ile de yapabilirsiniz. Bu iki web siteside tercih yapacak üniversite öğrencileri için çok faydalıdır. Soru ve sorunlarınızı aşağıda yer alan yorum kısımlarından bana iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Exxen Kaydol

Exxen İndir – Kaydol

2000 yılında bundan 20 sene sonra televizyonlar akıllı cihazlara dönüşecek ve televizyonu bir kanalı açıp …

1 yorum

  1. Üniversite tercihlerini yaparken çok büyük kolaylık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.