Anasayfa / Yardım / E-posta ve Terimleri Nedir

E-posta ve Terimleri Nedir

Bu yazıda sizlere herkesin bildiği ama ayrıntılarını bilmediği bir konuda e-posta terimleri hakkında bilgiler vereceğiz. Elektronik postanın kısa bir şekilde yazılmasıyla e-posta kelimesi oluşmuştur. Elektronik ortamda mektup, ileti, resim, video ve dosya gibi göndermek için kullanılır. Aşağıda e-postayla ilgili hiç bilmediğiniz ayrıntıları sizlere açıklıyoruz.

Sponsor Reklam

E-posta (e-mail) nedir? Elektronik ortamda bir gönderidir. Bu gönderi içinde metin, resim, video, sıkıştırılmış dosyalar vb. olabilir. 2 kısımdan oluşur, kullanıcı adı ve hizmet alınan sunucunun adresi. Örnek: indirkaydol2X@gmail.com burada ilk kısım indirkaydol2x kullanıcı adıdır, @ işaretinden sonraki kısım ise hizmet alınan sunucu gmail.com’dur.

E-posta hesabı nedir? E-posta alıp göndermek için birçok internet sitesinin ücretsiz olarak verdiği hesaplara verilen addır.

Sponsor Reklam

Gönderen (From): İngilizcesi “From” olarak belirtilmektedir ve e-postanın kim tarafından gönderildiğini gösteren kısımdır.

Kime (To): İngilizcesi “To” kelimesi ile gösterilir ve e-postanın alıcısının kim olduğunu, kime göndermek istediğinizi gösterir.

Konu (Subject): E-postanın içeriğini kısaca özetleyen başlık olarak düşünebilirsiniz.

Tarih (Date): E-postanın gönderildiği tarih ve saati belirtir. Bu saat e-postanın gönderildiği bilgisayarın değil e-posta hesabına ait sunucunun saatidir.

E-posta Terimleri

 

İleti (Body): Metin, resim vb. olan e-postanın okunan ve görünen kısmıdır.

Karbon Kopya (KK): İngilizcesi Carbon Copy (CC) olarak verilir. Burası da kime gibi e-posta adreslerinin yazıldığı yerdir. CC’ye yazılaın e-postaların sahiplerine içeriğin direk gönderilmediği “bilgi” amaçlı gönderildiği anlamındadır. Örnek, iş için müşteriye gönderilen bir e-postada “amir – müdür” e-postası CC kısmına yazılır.

Gizli Karbon Kopya (GKK): İngilizcesi Blind Carbon Copy (Bcc)’dir. Çok sayıda kişiye aynı e-posta gönderilecek ise diğer insanların birbirinin e-postasını görmemesi, çok sayıda e-posta olduğu için e-posta toplayıcıları tarafından alınmaması için tercih edilir.

Yanıtla (Reply): E-postaya direk cevap vermek için kullanılır.

Tümüne Yanıtla (Reply All): Gelen e-postada yer alan tüm adreslere cevap vermek için kullanılır.

Yönlendir – İlet (Forward): Gelen e-postayı başka e-posta adresi yada adreslerine göndermek için kullanılır.

Ek (Attachment): E-posta ile birlikte doküman, resim, video vb. dosyalar yollamaya yaramaktadır. Virüsler e-postaların ek kısmını kullanırlar, bu nedenle e-posta eklerini açarken çok dikkatli olmalı, tanımadığınız kişilerden gelen e-postaların eklerini kesinlikle açmamalısınız.

E-posta adresi nasıl alınır? Sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz yardım yazımızdan istediğiniz uzantıda tıklayarak e-posta adresi alabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Zyxel P1302 t10d Teknik Özellikleri

Günümüzde her evin olmazsa olmaz teknoloji cihazlarından birisi olan “modemler” ile ilgili tanıtımlara ve bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.