E-posta ve Terimleri Nedir

Bu yazıda sizlere herkesin bildiği ama ayrıntılarını bilmediği bir konuda e-posta terimleri hakkında bilgiler vereceğiz. Elektronik postanın kısa bir şekilde yazılmasıyla e-posta kelimesi oluşmuştur. Elektronik ortamda mektup, ileti, resim, video ve dosya gibi göndermek için kullanılır. Aşağıda e-postayla ilgili hiç bilmediğiniz ayrıntıları sizlere açıklıyoruz.

Sponsor Reklam

E-posta (e-mail) nedir? Elektronik ortamda bir gönderidir. Bu gönderi içinde metin, resim, video, sıkıştırılmış dosyalar vb. olabilir. 2 kısımdan oluşur, kullanıcı adı ve hizmet alınan sunucunun adresi. Örnek: indirkaydol2X@gmail.com burada ilk kısım indirkaydol2x kullanıcı adıdır, @ işaretinden sonraki kısım ise hizmet alınan sunucu gmail.com’dur.

E-posta hesabı nedir? E-posta alıp göndermek için birçok internet sitesinin ücretsiz olarak verdiği hesaplara verilen addır.

Sponsor Reklam

Gönderen (From): İngilizcesi “From” olarak belirtilmektedir ve e-postanın kim tarafından gönderildiğini gösteren kısımdır.

Kime (To): İngilizcesi “To” kelimesi ile gösterilir ve e-postanın alıcısının kim olduğunu, kime göndermek istediğinizi gösterir.

Konu (Subject): E-postanın içeriğini kısaca özetleyen başlık olarak düşünebilirsiniz.

Tarih (Date): E-postanın gönderildiği tarih ve saati belirtir. Bu saat e-postanın gönderildiği bilgisayarın değil e-posta hesabına ait sunucunun saatidir.

E-posta Terimleri

 

İleti (Body): Metin, resim vb. olan e-postanın okunan ve görünen kısmıdır.

Karbon Kopya (KK): İngilizcesi Carbon Copy (CC) olarak verilir. Burası da kime gibi e-posta adreslerinin yazıldığı yerdir. CC’ye yazılaın e-postaların sahiplerine içeriğin direk gönderilmediği “bilgi” amaçlı gönderildiği anlamındadır. Örnek, iş için müşteriye gönderilen bir e-postada “amir – müdür” e-postası CC kısmına yazılır.

Gizli Karbon Kopya (GKK): İngilizcesi Blind Carbon Copy (Bcc)’dir. Çok sayıda kişiye aynı e-posta gönderilecek ise diğer insanların birbirinin e-postasını görmemesi, çok sayıda e-posta olduğu için e-posta toplayıcıları tarafından alınmaması için tercih edilir.

Yanıtla (Reply): E-postaya direk cevap vermek için kullanılır.

Tümüne Yanıtla (Reply All): Gelen e-postada yer alan tüm adreslere cevap vermek için kullanılır.

Yönlendir – İlet (Forward): Gelen e-postayı başka e-posta adresi yada adreslerine göndermek için kullanılır.

Ek (Attachment): E-posta ile birlikte doküman, resim, video vb. dosyalar yollamaya yaramaktadır. Virüsler e-postaların ek kısmını kullanırlar, bu nedenle e-posta eklerini açarken çok dikkatli olmalı, tanımadığınız kişilerden gelen e-postaların eklerini kesinlikle açmamalısınız.

E-posta adresi nasıl alınır? Sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz yardım yazımızdan istediğiniz uzantıda tıklayarak e-posta adresi alabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.