Facebook Virüsü Temizleme (Ekim 2013)

Son günlerde facebook üzerinden yeni yayılan virüs için siz değerli İndirKaydol ziyaretçilerimizi uyarmak istedik. Hem bu yeni virüs nasıl bir yapıya sahip ve hem bu virüsten nasıl kurtulacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızda fayda vardır.

Sponsor Reklam

Ekim ayında çıkan bu virüs hızla facebook üzerinden yayılmaktadır. Yayılmak için kendine video süsü veren bu virüs, bulaştığı cihazdan otomatik olarak paylaşımlar yapmaktadır. İlgi çekici bir video küçük resmi ve yazısıyla insanların dikkatini çeken virüsün aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü mevcuttur.

Yukarda görüldüğü gibi ilginç video resimleri ve video ismi barındıran virüs bu şekilde yayılmaktadır. Dikkat ederseniz sağ alt köşede yazan “Facebook for USSD ile” yazısı virüsün tüm çeşitlerinde bulunmaktadır. Bu yazıya sahip tüm paylaşımlar aslında virüstür. Tıklamanız durumunda sizi başka bir sayfaya yönlendirerek virüsün bilgisayarınıza, cep telefonunuza bulaşmasını sağlar.

Sponsor Reklam

Virüsü temizlemek için ilk yapmanız gereken facebook’a girş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan yıldız butonuna tıkladıktan sonra “Hesap Ayarlarına” gelmektir. Daha sonra sol tarafta bulunan “Uygulamalar” kısmına tıklamaktır. Burada kullandığınız uygulamalar kısmında kullanmadığınız tüm uygulama ve oyunları kaldırmanız gerekmektedir. Bu virüsü temizlemenin ilk adımıdır.

 

Facebook virüsünü temizlemek için yapılması gereken 2. aşama ise aşağıda bulunan tarayıcı sıfırlama işlemlerini yapmaktır.  Chrome ve Mozilla için bu işlemler size anlatılmıştır. Yakında Internet Explorer ve diğer bilinen tarayıcılar içinde bu işlem nasıl yapılır sizlerle paylaşılacaktır.

Chrome Sıfırlama Sayfası Mozilla Firefox Sıfırlama

Yukarda sıfırlama işlemlerini nasıl yapacağınızı anlatan sayfaları ziyaret ettikten ve işlemleri yaptıktan sonra virüsten kurtulmuş olacaksınız. Takıldığınız yada problem yaşadığınız yerleri  “Yorum Gönder” kısmı ile paylaşabilirsiniz. En kısa sürede size cevap vereceğiz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

1 yorum

  1. Saitcan Kaçmaz

    güzel bi program

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.