Windows 10 Nasıl Yüklenir?

En çok yaşanan sıkıntılardan birisi bilgisayara virüs bulaşması yada yavaşlamasıdır. İkisi için de çözüm format atmaktır. Bu yazıda hem bu konuya değineceğiz hem de Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarının bilgilerini kaybetmeden nasıl Windows 10’a geçeceğini ekran görüntüleri ile anlatacağız.

Sponsor Reklam

Windows 10 format nasıl atılır? İlk olarak Windows 10’u format atarak kurmak için yapmanız gereken format için bir USB yada DVD oluşturmaktır. Daha önce sizlere bunları nasıl oluşturabileceğinizi Windows 10 DVD veya USB Oluşturma İndirme yazımızda anlatmıştır. DVD yada USB’nizi oluşturduysanız yapmanız gereken bilgisayarınıza cihazı taktıktan sonra yeniden başlatmaktır. Genellikle ayar yapmadan otomatik olarak DVD yada USB’den yükleme kısmı önünüze gelecektir. Eğer bilgisayar direk açılırsa “Yeniden Başlat” diyerek bilgisayarın BIOS ekranına girmeli ve buradan Boot Order kısmında DVD – USB’yi en başa getirmelisiniz. Bu şekilde format ekranına gelebilirsiniz. Konuyla ilgili takıldığınız yerler olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Windows 10 yüklemek için aşağıda bulunan Windows 10 Yükleme Aracı İndir butonuna basın. Açılan sayfa Microsoft’un kendi sitesidir ve burada “Aracı Şimdi İndirin” isimli mavi butona tıklayın. Program 50 MB civarıdır ve birkaç dakika içinde inecektir.

Sponsor Reklam

Windows 10 Yükleme Aracı İndir

Windows 10 Nasıl Yüklenir
Windows 10 Nasıl Yüklenir

Program indikten sonra iki kez tıklayarak çalıştırın. Sizi biraz beklettikten sonra Microsoft Lisans Sözleşmesini sunacaktır. Kabul et diyerek ilerleyin.

Windows 10 Yükleme Aracı İndir
Windows 10 Yükleme Aracı İndir

Sonraki ekranda ilk seçenek “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçip ileri diyoruz.

Bilgisayarı Windows 10'a Yükseltme
Bilgisayarı Windows 10’a Yükseltme

Daha sonra Windows 10 indirmesi başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürecektir, çünkü tüm Windows 10 kurulum dosyalarını internetten son ve güncel halleri ile bilgisayarınıza indirecektir.

Windows 10 İndir
Windows 10 İndir

Windows 10 yükleme dosyaları indikten sonra araç doğrulama yapacaktır. Daha sonra yükleme medyası oluşturacaktır.

Windows 10 Lisans Anlaşması
Windows 10 Yükleme Medyası Oluşturuluyor

Yükleme medyası işi bittiğinde tekrar bilgisayarınızı bir kontrol eden araç karşınıza tekrar bir lisans çıkaracaktır. Fakat bu lisans anlaşması bu sefer Windows 10’a aittir. Yine kabul et diyerek ilerleyebilirsiniz.

Windows 10 Lisans Anlaşması
Windows 10 Lisans Anlaşması

Araç güncelleştirmeleri denetleyecek var ise yükleme öncesi hazırlıkları tamamlayacaktır. Karşınıza gelen pencerede var olan lisansınıza uygun olarak size Windows 10 sürümü sunulacak ve ayrıca Kişisel Uygulama ve Dosyalarınız korunacaktır. “Yükle” dedikten sonra geri dönüşü yoktur. Bilgisayarınıza Windows 10 yüklenmeye başlar, eski işletim sisteminiz Windows.old adında bir klasöre konacaktır. Masaüstünüz, programlarınız, oyunlarınız, dokümanlarınız, resimleriniz ve videolarınız silinmez. Eğer bilgisayarınızda çok sayıda virüs var ise bu yöntemi önermiyoruz. C’deki tüm dosyaların silinmesini istiyorsanız (Windows.old yine kalır)  “Saklanacakları değiştir” yazısına tıklayınız. Bir alt paragrafta yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

Windows 10 Nasıl Kurulur
Windows 10 Nasıl Kurulur

Dosyalarınızda, sisteminizde çok virüs var ise burada “Hiçbir şey” seçeneğini seçin. Böylelikle masaüstünüz, oyunlar, resimler, videolar yani C’de ne varsa hepsi silinecektir. İleri dediğinizde bir önceki ekrana düşersiniz ve “Yükle” dediğinizde bilgisayarınıza Windows 10 kurulmaya başlanır. Bu süreçte bilgisayarınızı kapatmayın, sadece bilgisayarın Windows 10 olarak açılmasını bekleyin.

Windows 10 Yardım
Windows 10 Yardım

Süreçle ilgili her türlü soru ve sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sesli anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.