Yeni Çipli Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları ile beraber artık ehliyetlerde yenilenmiştir. Çipli ehliyetlerle ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazıda size sunulacaktır. Ayrıca yeni ehliyet için nasıl başvuru yapacağınızı, başvuruda gerekli belgeler nelerdir, fotoğraf nasıl çektirilmelidir gibi bilgilerde yine sorunsuz bir şekilde yeni çipli ehliyetinizi almanız için size aktarılacaktır.

Sponsor Reklam

Yeni Ehliyet İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 • İlk defa ehliyet alacaklar: 
 1. Sürücü belgesi dosyası (Şöförler odasından alınmaktadır)
 2. Kimliği belirten bir belge: Nüfus cüzdanı, yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, avukatlık kimliği gibi.
 3. Motorlu taşıtlar sürücü sertifikası
 4. Sürücünün sağlık durumunu gösterir fotoğraflı rapor (aile hekimleri, devlet hastaneleri, üniversite hastanelerinden ücretsiz alınabilir, buradaki fotoğraf biyometrik olmak zorunda değildir)
 5. İlk defa sürücü belgesi alanlar sürücü belgesi harcı yatırmak zorundadırlar. Ayrıca sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedeli bankaya yatırılmalıdır. Makbuzlar başvuru sırasında getirilmelidir.
 6. 2 adet 5×6 ebatında biometrik vesikalık fotoğraf. Biyometrik fotoğraflar arka fon beyaz olmalı, photoshop ile düzeltme yapılmamalıdır.
 7. Kan grubunuzun ne olduğunu gösterir bir belge yada yazılı beyanınız gereklidir.
Yeni Ehliyet Örneği
 • Var olan ehliyetini yenilemek isteyenler:
 1. Eski sürücü belgesi
 2. Kimliği belirten bir belge: Nüfus cüzdanı, yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, avukatlık kimliği gibi.
 3. Sağlık raporu (aile hekimleri, devlet hastaneleri, üniversite hastanelerinden ücretsiz alınabilir)
 4. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedeli bankaya yatırılmalı ve makbuzlar başvuru sırasında getirilmelidir.
 5. 2 adet 5×6 ebatında biometrik vesikalık fotoğraf. Biyometrik fotoğraflar arka fon beyaz olmalı, photoshop ile düzeltme yapılmamalıdır.
 6. Kan grubunuzun ne olduğunu gösterir bir belge yada yazılı beyanınız gereklidir.

 Çipli Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır? Belgelerinizi randevu aldıktan sonra da hazırlayabilirsiniz. Önemli olan randevuda yukarıdaki belgelerin eksiksiz olarak hazır olmasıdır. Randevu almak için ilk olarak yapmanız gereken Yeni Ehliyet İçin Randevu Al butonuna tıklamaktır. Açılan sayfada ilk olarak “işlem türünü” seçmelisiniz. İlk defa ehliyet alanlar, eski sürücü belgesini yenilemek isteyenler ve yurt dışı ehliyetinin denkliğini almak isteyenler için 3 farklı seçenek vardır. Size uygun olanı seçtikten sonra bulunduğunuz şehri seçiyorsunuz. Şehri seçtiğinizde şehre ait ilçe emniyet müdürlükleri listelenir, hangi emniyet müdürlüğünde en yakın randevu tarihi, en yakın randevu saati ve boş yer bilgileri listelenir. Bu liste sadece ileride seçeceğiniz “randevu bilgileriniz” kısmı için ön bilgidir. Hangi emniyet müdürlüğünde almak istiyorsanız en sonda yer alan “saat” resmine tıklayın.

Sponsor Reklam

Yeni Ehliyet İçin Randevu Al

Yeni Sürücü Belgesi için Randevu Nasıl Alınır

Açılan penceredeki tüm bilgileri “eksiksiz” ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Özellikle e-posta adresinizi doğru girmezseniz, randevunuzu onaylayamazsınız. Eğer bir e-posta adresiniz yok ise Yeni E-posta Adresi Al yazımızdan faydalanarak kendinize yeni bir tane alabilirsiniz. Aşağıdaki resim bir örnektir, ilk kutucuğa kendinize ait T.C. Kimlik numaranızı, adınızı ve daha sonra soyadınızı yazmalısınız. Doğum tarihine tıkladığınızda “seçme” penceresi çıkmaktadır ama direk el ile gün.ay.yıl biçiminde yazabilirsiniz. Doğum tarihini yazarken arada nokta olmasına dikkat edin. Telefon numaranızı da başında sıfır olmadan yazmalısınız. E-postanızı iki kez yazdıktan sonra, resimde gözüken harf ve rakamları güvenlik kodu kutucuğuna yazın. Devam et butonuyla bir sonraki adıma geçin.

Yeni Ehliyet için Randevu Nasıl Alınır

Bir sonraki ekranda en yakın randevu tarihine göre takvim açılacaktır. Takvimde size uygun tarihi seçince altta uygun randevu saatleri gözükecektir. Randevu saatini de seçince devam et diyerek e-posta doğrulama adımına geçeceksiniz.

Çipli Ehliyet için Randevu Alma

Doğrulama için e-posta adresinize girin. Aşağıdaki resimde olduğu gibi bir e-posta gelecektir. Burada “Başvurumu Onayla” butonuna tıkladığınızda başvurunuz bitmiş olacaktır. Size randevu bilgilerinizi veren bir özet sayfası çıkacaktır. Buradaki bilgileri kaydetmeniz randevunuzu unutmamanız açısından önemlidir.

Yeni Sürücü Belgesi için Randevu Onaylama

Yeni ehliyetler ile ilgili sormak istediklerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.