Adware Nedir? Nasıl Korunabilirsiniz?

Adware’i Türkçe’ye Reklamcı olarak çevirebiliriz. Bilgisayar ve cep telefonunuzda reklam gösterimi yapmak için yazılmış programlardır. Adware her zaman zararlı bir yazılım yada virüs olmak zorunda değildir. Yasal bir programın içinde de gelebilir ve bu işlemi tamamen yasal olarak yapabilirler. Bu nedenle programları kurarken, özellikle bilmediğiniz yada ilk defa kullanacağınız programları kullanırken kullanıcı sözleşmelerine bakmanızda fayda vardır.

Sponsor Reklam

İnternet üzerinden indirilen programları kurarken size kullanıcı sözleşmeleri önerirler. Bu sözleşmelerde bazen ek maddeler olabilir. Ek maddelerde bilgisayarınızı kullanırken reklam gösterileceği bilgisi verilir. Öyle ki siz programı yüklerken bu kullanıcı sözleşmesini onayladığınız için program “yasal” olarak size reklam gösterme yetkisine sahip olur. Tabi sürekli bilgisayar kullanırken karşınıza çıkan bu reklamlarda sinir bozucu olacaktır. Bu tür yasal Adware’leri önlemenin en iyi yolu, program kurarken dikkatli olmaktır.

adware-nedir-adware-korunma-yollari-1

Sponsor Reklam

Adware’lerin bir çeşidi de daha saldırgan tutum içinde olan ve sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza bulaşan türleridir. Bunlar tamamen virüs tarzında hareket ederler. Öyle ki sizin indirdiğiniz bir programın içinde gizli olarak bulunabilirler. Size kendisini farklı bir program olarak göstererek bilgisayarınıza bulaşabilirler. Bunlardan korunmak için ise iki kere dikkatli olmalısınız. Ayrıca bilgisayarınızda bir antivirüs bulundurmalı ve antivirüsün istenmeyen türden olabilecek programları algıla özelliği açık olmalıdır.

Adware’leri temizlemek için yapılmış özel programlarda mevcuttur. Sizlere bu tür programları da yine sitemizden tanıtıyoruz. En bilindik ve başarı Adware temizleyeci programlardan birisi Malwarebytes’dır. Sitemizden bu programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

1 yorum

  1. Saitcan Kaçmaz

    güzel lan bu site süper bunu kesin indirin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.