Basketball Dream 2K13 Kaydol – Oyna

Basketball Dream 2K13 oyunu kapanmıştır!

Basketbol oyunların azlığı özellikle basketbol severleri bir hayli üzmektedir. İşte bu üzüntüyü bir nebze azaltacak güzel bir menejerlik ve kariyer oyunu sizlerle. Basketball Dream 2K13 oyuncu, koç yada takım sahibi olarak oynayabileceğiniz binlerce oyuncusu olan güzel bir oyundur. Benzerleri fazla olmadığı için de en popüler basketbol oyunlarından birisi diyebiliriz.

Sponsor Reklam

Oyuna başlarken ilk olarak bir oyuncu olarak başlıyorsunuz. Tam bir çaylak olarak başladığınız oyunda istediğiniz mevkiyi seçebiliyorsunuz. Center, Small Forvet, Power Forvet, Shooting Guard ve Point Guard seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Tabi her bir mevkinin kendine has artıları ve eksileri bulunmaktadır. Ayrıca boy, hız, çeviklik, dayanıklılık, güç, ribaund, oyun okuma, top sürme, pota altı sayı, iki sayılık, üç sayılık, basketbol zekası vb. birçok özellik oyunda mevcuttur. Oyuncu mevkisini seçtikten sonra boy ve kilo ayarlamasını yapabilirsiniz. Tabi boy ve kilonun getirdiği artı ve eksi özellikler vardır. Center pozisyonu için aşağıda bir örnek verilmiştir.

Boy arttıkça ribaund, blok yapma ve oyun okuma becerileri artmaktadır fakat çabukluk, top sürme ve takat (oyunda kalma süresini etkiler) azalmaktadır. Boy azaldıkça ise tam tersi bir etki olmaktadır. Kilo arttıkça savunma, pota altı sayı ve güç özellikleri artmaktadır fakat zıplama, takat ve hız azalmaktadır. Kilo azaldıkça ise tam tersi özelliklerde değişiklik gözlemlenir.

Sponsor Reklam

Bir oyuncuda aşağıdaki özellikler bulunur ve bu özelliklerin Türkçe karşılıkları şu şekildedir.

 • Stamina: Takat – Oyunda kalma süresini arttırır.
 • Strength: Güç
 • Basketball IQ: Basketbol zekası
 • Confidence: Kendine güvenme
 • Vision: Oyun okuma
 • Jump: Zıplama
 • Speed: Hız
 • Agility: Çeviklik
 • Dribbling: Top sürme
 • Passing: Pas atma
 • Rebounding: Ribaund alma
 • Blocking: Blok yapma
 • Defense Skill: Defans becerisi
 • Inside Attack: Pota altı sayı
 • Mid Shooting: İki sayılık şut atma
 • 3Pt Shooting: 3 sayılık şut atma

Oyunda tüm amaç aslında bu becerileri geliştirmektir. Tabi mevkinize göre ağırlık vereceğiniz beceriler farklıdır. Biraz basketbol bilginiz varsa aslında hiçte zorlanmayacağınız bir mantığı var. Oyun bu anlamda çok gerçekçidir. Üstte bahsettiğimiz gibi boy artınca top sürmenin azalması fakat ribaund becerisinin artması gibi. Bu nedenle basketbol bilginizi konuşturabileceğiniz bir oyundur. Yine de birkaç beceri dağıtım örneği vermek gerekirse. Center – pivot pozisyonunda ki birisi için pota altı sayı, ribaund, savunma becerisi ve güç önemli becerilerdir. Point Guard yani basketbol deyimiyle 1 numaralı pozisyondaki bir oyuncu için top sürme, pas atma, hız, çeviklik, 3 sayılık şut ama ve 2 sayılık şut atma becerileri ön plana çıkmaktadır.

Oyuncu olarak başladığınız oyunda size hemen birden fazla kontrat teklifi gelecektir. Bu kontrat tekliflerini kabul etmeden öncene b iyi bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Çünkü bu teklifler otomatik olarak oyun tarafından kontrol edilen takımlardan gelmektedir. Sizin tercihiniz daha çok gerçek oyuncunun olduğu takımlar olmalıdır. Çünkü bu oyuncular hızlı bir şekilde gelişirken bilgisayar yönettiği takımdaki yine bilgisayarın oynadığı oyuncular bu kadar hızlı gelişmemektedir. İyi sonuçlar alan bir takımda olmak istiyorsanız yapmanız gereken takımların kadrolarını iyi incelemek olmalıdır. Birçok oyuncu zaten fotoğraf yükleyerek oynamaktadırlar. En kolay bu şekilde gerçek oyuncularla beraber daha çok maç kazanabilirsiniz.

Basketball Dream 2K13 komple bir basketbol menejerlik oyunudur. Oyunda isterseniz bir takım satın alabilir, bir takıma koç olabilir yada menejerlik yapabilirsiniz. Ayrıca oyuncu olarak oynarken mevki değiştirmek yada yeniden başlamak isterseniz emeklilik isteyerek oyuna yeniden başlayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok ekstra özelliği olan bu oyuna kaydolmak ve oynamak istiyorsanız yapmanız gereken aşağıda bulunan Basketball Dream 2K13 Kaydol butonuna basarak facebook hesabınızla oyuna kayıt yapmanızdır. Daha sonra yukarda anlattığımız şekilde bir oyuncu seçerek sizde Basketball Dream 2K13 oynamaya başlayabilirsiniz.

  Basketball Dream 2K13 Kaydol

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

The Third Age Kaydol – Oyna

Gerçek zamanlı strateji oyunlarını sevenler için R2 Games firmasından oldukça iddialı ve oynaması keyifli bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.