Bilgisayarım 32 Bit mi 64 Bit mi Nasıl Öğrenebilirim?

Bilgisayarınıza işletim sistemi kuracaksınız ama işlemciniz kaç bit destekliyor bilmiyorsanız bu yazıda anlatılan yöntemlerle ile bunu öğrenebilirsiniz. Unutmayın Windows işletim sistemi 32 bit mi 64 bit mi farklıdır, işlemcinin 32 bit veya 64 bit olması faklıdır. Bunun nedeni işlemciniz 64 bit olabilir ama Windows 32 bit olabilir. Çünkü 64 bit daha yeni bir teknolojidir ve eski teknolojiyi destekler. Fakat 32 bit işlemciniz var ise 64 bit Windows kuramazsınız. İşte bu sebeple burada anlatılan şekilde işlemciniz kaç bit öğrenebilir buna göre Windows kurabilirsiniz. Unutmayın 64 bit işlemci 64 bit Windows ile daha iyi performans gösterecektir, ayrıca 64 bit isteyen oyunlar ve programlar için de bu şarttır.

Sponsor Reklam
 1. İşlemcim kaç bit nasıl öğrenebilirim?: Başlat > Çalıştır > cmd yazın ve tamam diyin. Command prompt ekranı gelecektir. Burada “wmic cpu get architecture” komutunu yazıp enter tuşuna basın. 3 farklı sonuç çıkacaktır. Architecture yazan yerin hemen altında “0 – 6 – 9” sayılarından birisi yazar.
  0: İşlemciniz 32 bit demektir.
  6: İşlemciniz 64 bit AMD marka demektir.
  9: İşlemciniz 64 bit Intel marka demektir.

  İşlemcim Kaç Bit Nasıl Öğrenebilirim
 2. İşletim Sistemim Kaç Bit nasıl öğrenebilirim?: İşletim sistemi için çok daha fazla yöntem mevcuttur, fakat en kolayı Bilgisayarım’a sağ tıklayın “Özelliklere” gelin yada sap alt köşede yer alan Windows işaretine sağ tıklayın ve “Sistem” yazısına tıklayın. Sistem türü kısmında “64 bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci” yazıyorsa işlemciniz 64 bit Windows’unuzda 64 bit demektir. Eğer 32 bit işletim sistemi, X86 tabanlı işlemci diyorsan 32 bit Windows’unuz ve 32 bit işlemciniz var demektir.
  Yukarıda bahsettiğimiz bir durum daha vardı sistem türünde eğer 32 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci yazıyorsa, Windows 32 bit fakat işlemciniz 64 bit demektir.

  Sponsor Reklam
  Windows Kaç Bit Nasıl Öğrenebilirim

   

Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızı yorum ekle kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

3 Yorumlar

 1. Çok iyi

 2. yukarıdaki cmd komutlarını kullandım ve işlemciniz 64bit intel marka çıktı ama benim işlemcim amd genede bilgisayarım 64 bitmi ??

 3. böyle bir arabirim desteklenmiyor diyor!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.