Sponsor Reklam
Anasayfa / Donanım ve Sürücüler / Bios’da Enable Virtualization Nasıl Yapılır

Bios’da Enable Virtualization Nasıl Yapılır

Bilgisayarınızda sanal bir işletim sistemi çalıştırmak istediğinizde BIOS’dan enable virtualization ayarını yapmanız gerekir. Bu yazıda size örneklerle en çok kullanılan BIOS ekran fotoğrafları ile bu ayarı nasıl yapacağınızı anlatacağız. Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızı yazının altında yer alan yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Virtualization tekonolojisi nedir? Kısaca sanallaştırma teknolojisi diyebileceğimiz, donanım kaynaklarını daha efektif kullanmamızı sağlayan bir yeniliktir. Gelişmiş bilgisayar kullanıcıları ve sistem yöneticileri için sanallaştırma fiziksel bir sunucu (yada bilgisayar) üzerinde farklı birden fazla sunucu bulundurmak demektir. Ev kullanıcıları için ise sanallaştırma Nox, MEmu ve Bluestacks gibi android emulatörleri diyebiliriz. Android işletim sistemi bilgisayar üzerinde çalışmak için geliştirilmemiştir. Ama bu programlar sayesinde bilgisayarımızın donanım kaynaklarını kullanarak android işletim sistemini bilgisayarımızda rahatlıkla çalıştırabiliyoruz. BIOS’da bu ayarı açmadan bu programlar “çalışmamakta yada çok yavaş çalışmaktadırlar”.

İşin teknik ve bilgi kısmını geçtikten sonra BIOS’da Virtualization’ı nasıl açacağımıza bakalım. Bildiğiniz gibi onlarca farklı BIOS vardır, bu nedenle hepsi için teker teker bu ayarın tam olarak nerede olduğunu anlatamam. Fakat BIOS’ların hepsi benzer mantık üzerine kurulmuştur. Genel olarak Virtualization > BIOS’a girdiğinizde “System Configuration” altında yer alır. Direk System Configuration sekmesi altında değil ise System Security gibi bir alt başlık içinde de yer alabilir. Aşağıda birkaç farklı BIOS için ekran görüntüleri ile yeri gösterilmiştir.

Sponsor Reklam

En çok kullanılan BIOS sürümlerinden birisi olan CMOS için Virtualization aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi ayarlanmıştır.

Phoenix, Asrock, Aptio için aşağıdaki ekran fotoları sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca Asus, Dell ve HP marka bilgisayarlar için örnek Virtualization Enable ayarları aşağıdaki ekran resimlerinde gösterilmiştir.

Hangi BIOS sürümü olursa olsun Virtualization’ı açtıktan sonra “Save and Exit” diyerek çıkmanız gerektiğini unutmayın. Yardım almak için aşağıdaki yorum kısmından benden destek isteyebilirsiniz.

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows 10 Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır?

Bilgisayarınızda Windows 10 yüklüyse, öyle flash disk, DVD ile Windows 10 yüklemekle uğraşmak istemiyorsanız, BIOS …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.