Bot ve Botnets Nedir? Nasıl korunabilirsiniz?

Bilgisayarınızın artık size ait olmadığını, başkası tarafından kontrol edildiğini fark etmeyebilirsiniz. Çünkü bilgisayarınıza bulaşan bir zararlı yazılım yada virüs ile “bot” adı verilen bir dosya yerleştirilmiş olabilir. Bu dosya sayesinde siber suçlu(lar) bilgisayarınızı istedikleri gibi kullanabilirler ve sizin bundan hiç haberiniz olmayabilir. Botnets ise bu bilgisayarların oluşturduğu topluluğa yani ağa verilen addır.

Sponsor Reklam

Bot kelimesi robot kelimesinden gelmektedir. Zaten yapısı itibari ile sanal bir robot olarak hareket etmektedir. Sahibi yani siber suçlunun istediklerini yapan bu sanal robot tespit edilmesi zor olan bir zararlı yazılımdır. Eğer işletim sisteminiz ve antivirüs programınız güncel değilse böyle bir tehdide bilgisayarınız açıktır.

Bilgisayarınızda bot olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Eğer bilgisayarınızda ağ trafiği artmış ise, gereksin bilgisayar ve internet yavaşlığı yaşıyorsanız. Hiçbir program açık değil ve internete çıkmadığı halde gönderilen – gelen paket sayısı hızla artmaktaysa bilgisayarınızda bot programı olabilir. Bilgisayarınız bir botnet ağına dahil olmuş ve siber suçlulara hizmet ediyor olabilir.

Sponsor Reklam

Peki bot programlardan nasıl korunabilir ve temizleyebilirsiniz yada botnet bilgisayarı olmaktan kurtulmak için yapmanız gerekenler nelerdir? İlk önce işletim sisteminizin güncel olması gerekmektedir ve ayrıca güncel bilindik bir antivirüs programına sahip olmalısınız. Daha sonra 1-2 hafta arayla bilgisayarınıza tam bir virüs taraması yapmanız önemlidir. Tabi yukarıdaki belirtileri görürseniz ikinci bir antivirüs programı ile tarama yapmak yada online virüs taraması yapmakta önemlidir. Farklı antivirüs programları virüsleri yakalama konusunda başarı oranını arttıracaktır.

Bu tehlikeli virüs ve durumdan kurtulmanın en etkili yolu bilinçli bir internet ve bilgisayar kullanıcısı olmaktan geçer. Siz de web sitemizi ve Facebook sayfamızı takip ederek bu bilgileri güncel olarak alabilirsiniz. Facebook adresimize ulaşmak için aşağıda bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İndirKaydol Facebook’ta

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.