Facebook ve Cep Telefonu Dolandırıcılığı

Aman dikkat İndirKaydol kullanıcıları. Yüklü bir telefon faturası ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bu yazımızı dikkatlice okumanızda fayda var. Facebook üzerinden bu tuzağa düşen binlerce kullanıcıdan birisi de siz olmayın. Ön yüklemeli (kontörlü) telefonlar da tehlike altında!

Sponsor Reklam

Facebook’ta arkadaşınız paylaşımı şu şekilde bir yazı içeriyorsa “Dün ben oynayıp kazandım arkadaşlar sizde Iphone5 için bir şansınızı deneyin derim. Not : Sadece 1 tane iPhone5 alma hakkınız var” bu bağlantıya tıklamanız önerilmez. Aşağıda ki gibi bir ekran görüntüsüne sahip bu zararlı yazılım sizden cep telefonu numarınızı girmenizi isteyecektir.

Bu şekilde paylaşımlar aslında arkadaşlarınızın kendisi tarafından paylaşılmamaktadır. Zararı yazılımın bulaştığı facebook hesabı, bilgisayar ve cep telefonlarından otomatik olarak paylaşımlar yapmaktadır. Arkadaşınız bunun farkında bile olmamaktadır. Fakat bu yazıyı görenler tıklayarak zararlı yazılım cep telefonlarına bulaşmasına neden olmaktadır. Üstelik “küçük” harflerle yazılan kullanım koşulları ile sizden üyelik ücreti, çekiliş katılım parası adı altında para almaktadırlar. Bu nedenle bu tür bağlantılara tıklamamalı ve yine aşağıda ekran görüntüleri olan şekilde siteler karşınıza çıktığında kesinlikle bilgilerinizi vermemelisiniz. Hem Facebook hesabınızdan istemediğiniz paylaşımlar yapılır, hem de çekiliş ücreti adı altında sizden para talep edilir. Ve yasal olarak bunlara karşı davaları kazanma şansınız da bulunmamaktadır. Çünkü uygulama yüklerken yada cep telefonu numarınızı girerken size bir kullanıcı sözleşmesi onaylatarak, yasal olarak sorumluluktan da kaçarlar.

Sponsor Reklam

Çok basit sorularla sanki bildiğiniz için size ödül olarak sunulduğunu zannettiğiniz şey aslında “çekiliş” hakkıdır. Oysa size bu çekiliş hakkı da ücretsiz verilmez. Bu şekilde insanları kandırarak milyonlarca lira dolandırmaktadırlar. Cep telefonu, bilgisayar, hediye çeki, para kazandınız şeklindeki mesajlara dikkat edin! Herhangi bir bilgi vermeden önce 3 kez düşünün! İndirKaydol kullanıcılarını bu konuda uyarıyoruz. Sizde bu konuda arkadaşlarınızı uyararak mağdur olmalarını engelleyin. Hesabınıza virüs bulaştıysa site içerisinde bu zararlı yazılımları ve virüsleri nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili yazılarımız mevcuttur.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Kaspersky Ücretsiz 1 Yıl Deneme Sürümü İndir

Dünyanın en iyi antivirüs programlarından birisi olan Kaspersky artık ev kullanıcıları için 1 yıllık deneme …

1 yorum

  1. Saitcan Kaçmaz

    sogol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.