Koronavirüsü Bilgisayara Bulaşır Mı?

Başlığı görenler olur mu canım öyle bir şey demeden önce lütfen yazıyı dikkatlice okuyunuz. Korona virüsü bilgisayara bulaşır mı sorusunun cevabı fiziki olarak değil ama dijital olarak evettir. Çünkü tüm dünyayı ilgilendiren bu tür konularda virüs üretenler hemen konuyla ilgili sahte epostalar, sahte web siteleri üretirler ve insanların bilgisayarlarına virüs bulaştırmak için uğdaşırlar.

Sponsor Reklam

Fiziki bir virüs elbette bilgisayarın yazılımına bulaşmaz. Fakat özellikle bugünlerde aldığınız epostalara, mesajlara, paylaşımlara daha çok dikkat etmeniz gerekir. Korona virüsü ile ilgili gelen ve sizin dikkatinizi çekecek bir konuda epostalarda kesinlike ekleri indirmeyin, eposta içinde yer alan bağlantılara tıklamayın.

Korona Virüsü Bilgisayara Bulaşır Mı

Şu ana kadar binlerce  koronavirüs hakkında web sitesi açılmış durumdadır, bunların birçoğu ise virüslüdür. Bu nedenle sadece bilinen ve güvenirliğini ispatlamış web sitelerine girin. Hem bilgisayarınızı, telefonunuzu virüslerden korumuş olur hem de yalan-yanlış bilgilerden kendinizi korumuş olursunuz.

Sponsor Reklam

Bugünlerde dikkat edilmesi gereken bir konuda koronavirüse karşı teknolojik aletlerimizi nasıl temiz tutacağımızdır:

Bilgisayar klavyesi koronavirüse karşı nasıl temizlenir? İşlemleri yapmadan önce klavyeyi bilgisayardan sökün. Paradan sonra belki de en kirli şeylerden birisi “klavyedir”. Çünkü çok temizliği yapılmaz ve tuşlar arasındaki boşluklardan sürekli pislikler, deri parçaları, saç, kıl ve daha birçok şey klavyenin altına yerleşir. Bu nedenle temizliği zor ama imkansız değildir. Bilgisayar klavyelenizi ters çevirip bir köşesinden vurdukça içindekileri dökmeye çalışın. Sonra diğer köşelerinden de aynı işlemi yapın. Daha sonra çamaşır suyuyla ılık bir su hazırlayın. Temiz bir bezi bu suya daldırdıktan sonra iyice sıktıktan sonra klavyenizi temizleyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar klavyesi koronavirüse karşı nasıl temizlenir? İşlemleri yapmadan önce dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve pili sökülebilir ise çıkartın. Ters çevirip içindekileri çıkarmak çok daha zordur. Bu nedenle hava üfleyen “kompresor” tarzı bir cihazınız varsa en güzel bununla temizlenir. Ama herkesin evinde kompresör bulunmaz, bunun yerine elektrik süpürgesini en az güçle ve klavye tuşlarından uzak tutarak zarar vermeden üzerinde gezdirebilirsiniz. Daha sonra yine çamaşır suyu katılmış ılık suya temiz bir bezi daldırın ve olabildiğince sıktıktan sonra tuşları temizleyin.

Korona Virüse Karşı Bilgisayar Nasıl Temizlenir

Fare (mouse) koronavirüse karşı nasıl temizlenir? Her farenin mekaniği farklıdır.Fakat en pis olan yerleri tıklama yaptığımız yerleridir. Bu tıklama işlemi mekanik bir iş olduğu için o kısımların altı ve kenarları boştur. Çamaşır sulu ılık suya ince temiz bir bezi daldırın ve olabildiğince sıkarak; farenin üst yüzeyini ve bu boşluk kısımlarını temizleyin. Bir kürdan ile bezin bu boşluklara girmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı monitörü ve diğer kısımlarını da temizlerken bilgisayarın “nem” almasını engelleyin. Temizlik bezinden bir su damlacığının bilgisayarın içine gitmesi bozulmasına neden olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Her zaman her konuda sizleri düşünen indirkaydol sitesi sahibi olarak sizlere bol sağlıklı günler diliyorum. Unutmayın her zaman soru ve sorunlarınızda bana web sitemden, youtube kanalımdan ve facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

1 yorum

  1. Kullanıcı adımı unuttum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.