Windows 10 Home – Pro Farkı

İnternet üzerinden bilmeden yazı yazan ve yorum yapan çok. 22 yıldan fazla deneyimim ile sizlere doğru bilgiler vermeye devam ediyorum. Windows işletim sistemleri ile ilgili yanlış bilgilerden birisi Pro sürümü Home sürümünden daha iyidir. Oysa ki Home ve Pro aslında çok farklı iki amaç için işletim sistemidir. Aşağıda size bunları detaylı bir şekilde açıklayacağım ve hangisi sizin için uygun kendiniz buna karar vereceksiniz.

Sponsor Reklam

Windows 10 Pro mu daha iyi? Ev ve oyun kullanıcıları için kesinlikle Windows 10 daha iyidir. Nedeni ise Pro iş yerleri için ekstra özellikler içermektedir. Aşağıda bu özelliklerin listesini bulabilirsiniz.

WINDOWS GÜVENLİĞİ
Özellik Windows 10 Home Windows 10 Pro

Gördüğünüz gibi bu tabloda sadece Bitlocker şifreleme Home sürümünde yer almamaktadır. Bitlocker ise “disk şifrelemedir” ve bilgisayarın çalınması yada kaybolması durumunda bilgilerin ele geçirilmesini engellemek için kullanılır. Eksi özelliği bilgisayarın açılışını ve disk performansını düşürür. Bu nedenle ev kullanıcıları bu özelliği aktif etmez.

Sponsor Reklam
Windows Temel Özellikleri
Özellik Windows 10 Home Windows 10 Pro

Tabloda gördüğünüz gibi Home ve Pro windows temel özelliklerinde aynıdır.

İş Yönetimi ve Dağıtım
Özellik Windows 10 Home Windows 10 Pro

Bu tablo iş yönetimi ve dağıtım olarak geçmektedir ve tamamen iş bilgisayarları için vardır, Home sürümü hiçbirini desteklemez. Desteklemediği bu özellikleri kısaca anlatayım. İş yerindeki sunucuların kullanıcı bilgisayarlarını yönetmesi için gerekli olan özellikler Grup İlkesi ve Active Directory’dir. Bunların Azure üzerinden yapılabilmesi için ise Azure ile Enterprise State Roaming, Azure Active Directory Desteği gereklidir. İş için Microsoft Store uygulamaları yönetir, Mobil cihaz yönetimi bulut üzerinden çalışmaya imkan verir, İş için Windows update yerel sunucu üzerinden güncelleştirme almayı sağlar, Bilgi noktası modu kurulumu cihazların verilerini korumaya yarar. Yani kısaca bu tüm özellikler işle ve iş yerindeki sunucularla ilgilidir.

Windows 10 Home mu Pro mu

Şimdi evde internet ve oyun için kullandığınız bir bilgisayarın yukarıdaki tablolarda ihtiyacınız olan hangi özellik yok? Bu nedenle bilgisayarınızı oyun, internet, video gibi eğlence için kullanıyorsanız sizin için en iyi işletim sistemi Windows 10 Home sürümüdür.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Google Üniversite Başvuru Yardımcısı

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Google, bizleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Yine internet …

1 yorum

  1. Windows bilgilendirmesi için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.