Facebook Virüsü Hızla Yayılıyor

Sosyal ağlarda özellikle Facebook üzerinden birçok virüs yayılmaktadır. Bugünlerde birçok kullanıcıyı etkisi altına alan bir virüs konusunda sizleri uyarmak istedik. Aşağıda ekran görüntüleri verilen bu virüsü gördüğünüzde tıklamayın, paylaşımı yapan arkadaşınızı sitemizde bu virüsü nasıl temizleyeceğini anlattığımız bu yazıyı önerin ki bilgisayarından virüsü temizleyebilsin.

Sponsor Reklam

İlk önce sizlere virüsün nasıl bulaştığını anlatacağız ki siz de bu tuzağa düşmeyin. Aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi ilgi çekici bir video şeklinde resim bulunmaktadır.

Video sanılan bu bağlantıya tıklandığında yeni bir sayfa açılmaktadır. Açılan bu sayfa “facebook” sayfası gibi gözükmektedir. Oysa ki adres çubuğuna bakıldığında “news.dark-news*com” adlı bir site ismi olduğunu görebilirsiniz. Tabi birçok kimse buna dikkat etmeden videoyu izlemek için tıklamaktadır. Tıklandığında video birkaç saniye gözükmekte sonra bir uyarı penceresi gelmektedir. Uyarı penceresinde +18 yaş uyarısı vermekte “Bu ve benzeri Haberleri izleyebilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekir eğer büyükseniz izlemek için eklentiyi kurarak videonun devamını izleyebilirsiniz; Cinsel İçerik, Şiddet veya Madde Bağımlılığı, Siyasi Görüş” yazan bir uyarı çıkmaktadır. Sizden Dark News’i eklemeniz istenmektedir. Ekle dediğinizde ise artık bilgisayarınıza virüs bulaşmış olmaktadır. Virüs sizin adınıza “facebook” da paylaşım yapmakta ve kendini yaymaktadır. Ayrıca sizin adına beğeniler yapmakta ve uygunsuz sayfaları beğenmektedir.

Sponsor Reklam

Virüsün bulaşma şeklini öğrendiniz. Peki bu virüsü nasıl temizleyebilirsiniz? Virüs eklenti olarak kendini Chrome, Internet Explorer, Firefox vb. yükleyebilmektedir. Chrome için bu virüsü silmek için sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayın > Ayarlar  ve daha sonra solda Uzantılar kısmına tıklayın. Sağda Dark News’in yanında “Çarpı” işaretine tıklayarak uzantıyı kaldırabilirsiniz.

Dark News Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir
Dark News Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir

Internet Explorer için Dark News virüsünü silme: Sağ üst köşede bulunan “Çark” işaretine tıkladıkdan sonra “Eklentileri Yönet” – burada Dark News yazısına tıklayarak aşağıda çıkan “Devre Dışı” bırak yazısına tıklayın.

Mozilla Firefox için Dark News virüsünü Silme: Sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayın, aşağıda doğru açılan pencerede “Eklentiler” yazısına tıklayın. Açıldığında Dark News eklentisinin yanında bulunan “Kaldır” butonuna tıklayın.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Kaspersky Ücretsiz 1 Yıl Deneme Sürümü İndir

Dünyanın en iyi antivirüs programlarından birisi olan Kaspersky artık ev kullanıcıları için 1 yıllık deneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.