FPS Nedir? FPS Nasıl Bakılır?

Oyun oynayanlar için en önemli değerlerden birisi FPS değeridir. Yalnız internette FPS konusunda ne yazık ki “çok yanlış” ve “hatalı” bilgiler mevcuttur. Bu nedenle işin uzmanından öğrenmeniz için en detaylı bir şekilde FPS’nin ne olduğunu sizlere anlatacağız.

Sponsor Reklam

FPS nedir? İngilizce Frame Per Second demektir. Saniye de gösterilen “frame – resim” olarak düşünebilirsiniz. Bir video düşününün internetten indirdiniz, bu video aslında saniyede ortalama 24 kare resim gösterir. Siz hızla hareket eden bu resimleri aslında bir göz “hatası” nedeniyle hareketli görürsünüz. Mesela saniyede 100 resim algılayan bir gözümüz olsaydı 24 FPS’lik bir videoyu hızlı resimler olarak görür ve akıcılığı algılayamazdık. İnsan gözü saniyede 22 kareyi algılayabildiği için 22 kare üstündeki her şeyi video olarak görürdük.

Hareketli resimler “gif” uzantılı resimler de bu mantıkla oluşturulur. Eğer bir “gif”te saniyede 23 kare resim olursa videodan bir farkı kalmaz. Peki neden videolar “gif” ile yapılmıyor da “avi” yada “mpeg” gibi uzantılara sahip. Çünkü bir filmi “gif” uzantılı yapsanız onlarca GB tutar, fakat avi uzantısı ve kodek dediğimiz özel yöntemler ile 1.5 GB’a 2 saatlik bir film sığdırabiliriz. Aşağıda ki gif işte bu FPS farkını görmeniz için güzel bir örnektir.

Sponsor Reklam

https://www.facebook.com/indirKaydol/videos/1586142904730313/

Peki oyunlarda FPS ne işe yarar? Oyunları da video gibi düşünebilirsiniz. Eğer yüksek FPS ile bir oyunu oynarsanız “takılmadan” oynayabilirsiniz. Online bir oyunda düşük bir FPS’ye sahip olursanız bu “kare kare” görüntüler, atlayan ekranlara neden olacaktır. Nişan aldığınız birisine ateş ettiğinizde tam olarak göremezsiniz ve bu oyun keyfinizi yerlere düşürecektir. Yani oyunlarda FPS’nin yüksek olması iyi düşük olması ise kötüdür.

PC oyunlarında (online olmayan) FPS’yi neler etkiler? Bir bilgisayarın hızlı olmasını CPU (işlemci), RAM, ekran kartı ve sabit disk etkiler. İşlemcinin son nesil ve yüksek GHz olması / RAM’in sayısı, miktarı;  ve Mhz’nin yüksek olması / ekran kartının son nesil olması, RAM’i, bit sayısı, ekran kartı üzerindeki soğutucu / ve sabit diskin hızı etkiler. Sabit diskler için SSD olması oyunun açılış hızını çok etkiler, ayrıca oyun kayıtta yapıyorsa yine SSD olması performansı arttırır. Yani PC oyunlarında alacağınız FPS direk bilgisayarın performansıyla ilgilidir. Ayrıca çok iyi bir işlemcinin var fakat ekran kartınız kötüyse düşük fps alırsınız; ekran kartınız çok iyi fakat RAM’iniz az ise yine düşük FPS alırsınız. Kısaca bilgisayarınızın tüm donanımları FPS’nizi etkiler.

Aşağıdaki resim 30 fps ile 60 fps arasındaki farkı gösterdiğini söylüyor ama tamamen yalandır. 30 fps ile soldaki gibi bir görüntü olmaz! Dediğimiz gibi “çok fazla” yalan yanlış bilgiler internette dolaşıyor.

30fps vs 60fps Yalanı

Online oyunlarda FPS’yi neler etkiler? Yukarıda belirttiğimiz FPS’yi etkileyen donanımlar tabi ki online oyunlarda da etkileyecektir. Online oyunlarda ekstradan internet bağlantınız da FPS’nizi etkileyecektir. Aslında oyunu aynı kalitede oynarsınız sadece sorun “lag” dediğimiz ve kaybolan paketlerden kaynaklanan “atlamalardır”. Sizin internet hızınız çok iyi olabilir, bilgisayarınız da çok iyi olabilir ama yine düşük FPS alabilirsiniz. Bunun sebebi ise “oyun sunucusundan ve bağlantı” hızından kaynaklanabilir. Online oyunlarda FPS’nin yüksek olması aslında “oyun” sunucu ile olan bağlantınızın da iyi olduğunu gösterir. Online oyunlarda asıl olay “ping”in düşük olmasıdır. FPS’niz 30 üstünde olması yeterde artar bile.

FPS’ye nasıl bakılır, FPS programı nedir? Oyunlarda FPS’nizin ne olduğunu öğrenmek için birçok farklı program yer alır. Fraps İndir yazımızdan en çok kullanılan programlardan birisi olan Fraps programını indirip oyunda kaç FPS olduğunu görebilirsiniz. 30 fps üzerindeki her değer iyidir.

FPS ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıda yer alan “yorum” kısımlarından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Brawl Stars Kupa Yolu Karakterlerinin İncelemesi

Türkiye birinciliği ve dünyada ilk 200 de yer alan indirkaydol.com hesabının sahibi olarak sizlere Brawl …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.