Google Chrome NPAPI Etkinleştirme

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome tüm NPAPI uygulamalarını devre dışı bıraktı! Artık NPAPI Etkinleştirme işlemi dahi yapılamamaktadır!

Chrome güncellemesiyle beraber bazı güvenlik standartlarını arttırdı. Fakat bu normal kullanıcılar için sorun oluşturdu. Özellikle Unity Web Player alt yapısı ile yapılan oyunlarda bu sorun kullanıcıların canını oldukça sıktı. Chrome kullanan fakat NPAPI hatası alan kullanıcılar için bu sorunu nasıl düzelteceklerini anlatan bir yardım yazısı hazırladık.

Sponsor Reklam

NPAPI etkin olmadığında oyunlara girerken bu şekilde hata mesajları ile karşılaşabilirsiniz. “Game isn’t showing up with Unity installed?” – “If you’re using Google Chrome, you’ll need to re-enable NPAPI support”. Unity Web Player bilgisayarınızda kurulu olduğu halde bu hataları alıyorsanız, çözüm için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. 

İki basit işlem ile Google Chrome’da Npapi etkinleştirme işlemi gerçekleştirilebilirsiniz. İlk önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Chrome adres kısmına chrome://flags/#enable-npapi yazısını buradan kopyalayıp yapıştırın. Hemen karşınıza bir sayfa açılacaktır. Burada NPAPI eklentisini bulun ve hemen altında bulunan etkinleştir yazısına tıklayın. Etkinleştirme işlemi bittikten sonra yapmanız gereken ise Chrome’u kapatıp, tekrar açmaktır. Chrome tekrar açıldığında NPAPI eklentisi aktif olarak açılacaktır ve bundan sonra bu hatayı almazsınız.

Sponsor Reklam
Google Chrome nPapi Etkinleştirme
Google Chrome nPapi Etkinleştirme

Özellikle Unity Web Player kullanan oyunların açılmamasına neden olan eklentinin varsayılan (default) olarak devre dışı gelmesi birçok oyun sevenin Chrome’a kızmasına neden oldu. Fakat Google’ın bunu yapma nedeninin tamamen bir güvenlik önlemi için olduğunu unutmayın. Unity Web Player yada Google Chrome ile ilgili yardım isteklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Yardım videosu sesli olarak aşağıda izlenebilir.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Nox Yakınlaştırma, Uzaklaştırma ve Döndürme

Sevilen android çalıştırıcı Nox ile ilgili yardım yazılarımız ve videolarımız sizler için devam ediyor. Bu …

23 Yorumlar

 1. mrblar…
  ben söylediklerinizi yaptım ama,ne yazık ki npapi etkinleştir diye bir seçenek yok açılan sayfada 🙁 ne yapmalıyım ?
  şimdiden tşk ederim

  • Dilem Hanım – Chrome’un sürümü sizde eski kalmış olabilir yada bilgisayarda “yönetici” hakkını sahip olmayabilirsiniz. Chrome normalde kendini ototmatik olarak günceller, sizin Chrome kendini güncellememiş olabilir. Chrome İndir yazısına tıklayarak bilgisayarınıza tekrar kurun. Sonra Npapi etkinleştirme işlemini tekrar deneyin. Yazının altında yer alan videoyu da izleyin size yardımcı olacaktır.

 2. ya ben simdi chrome://flags/#enable-npapi adresine giriyorum fakat oradaki etkinleştirmeler arasında NPAPİ yok etkinlestiremiyorum bunun nedeni nedir ??

  • Elif Hanım – Chrome’un sürümü sizde eski kalmış olabilir yada bilgisayarda “yönetici” hakkını sahip olmayabilirsiniz. Chrome normalde kendini ototmatik olarak günceller, sizin Chrome kendini güncellememiş olabilir. Chrome İndir yazısına tıklayarak bilgisayarınıza tekrar kurun. Sonra Npapi etkinleştirme işlemini tekrar deneyin. Yazının altında yer alan videoyu da izleyin size yardımcı olacaktır

 3. npapi eklentisi artik yok istesenizde bulamazsini chrome tarafindan kaldirildi hep ayni mesaji atip durma

 4. ben chorme://flags/enbale-npapi ye giriyorum npapi etkileştir yok

  • Emirhan yazının en başına bu sorunla ilgili bir uyarı yazısı koyduk. Artık NPAPI etkinleştirme tamamen kaldırıldı.

 5. slm bende npai etkınlestır yok

 6. bende var npaı yaptım bakalım olcakmı kac kere dınledım ahmetbeyın vıodesounu tskler kac kez format oldu olmuyor kımse yapamadı.tsklerr

 7. ben oyle yapıyorum gelmiyor

 8. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome tüm NPAPI uygulamalarını devre dışı bıraktı! Artık NPAPI Etkinleştirme işlemi dahi yapılamamaktadır!

 9. Chrome sürümünüz eski olduğu için olabilir.

 10. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome tüm NPAPI uygulamalarını devre dışı bıraktı! Artık NPAPI Etkinleştirme işlemi dahi yapılamamaktadır!

 11. NPAPİ BNDE YOK AMA NE KADAR TANIDIK VARSA SORDUM ONLARDA VAR ?

 12. 1 Eylül 2015'de yayınlanan sürümü ile Chrome'da NPAPI yok. Arkadaşların güncellemeleri kapatmış diyeceğim ama bence "sana yalan" söylüyorlardır. Gözünle görmeden inanma Bayram… Mozilla kullanabilirsin.

 13. HM BANA MİNECRAFT İÇİN LAZIM ODA CHORMEDE OLMASI LAZIM genede eyw

 14. ya yok ya yardım edın ya oynama ıstıyyom oynuya

 15. Chrome Npapi'yi tamamen yasakladı, ama Mozilla Firefox ve Internet Explorer ile oyunları oynabilirsiniz.

 16. ısı sistemleri

  yeni versiyonda da bulunmamakta nerden bulabiliriz

  • 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome tüm NPAPI uygulamalarını devre dışı bıraktı! Artık NPAPI Etkinleştirme işlemi dahi yapılamamaktadır!

 17. Fikret çiçekli

  Merhaba ben fikret my net tavlayı cep ten oynayamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.