Güvenli Şifre (Parola) Nasıl Oluşturulur

İnternetin hayatımıza tamamen yerleşmesiyle artık neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yapıyor hale geldik. Fatura ödeme, bankacılık işlemleri, e-posta adresleri, online alışveriş, Facebook Twitter gibi sosyal ağ hesapları, e-devlet sitesiyle askerlik belgesi almaya kadar  yaptığımız tüm bu çeşitli işlemlerde şifre oluştururken hem akılda kalıcı bir şifre oluşturmamız hem de oluşturduğumuz bu şifrenin güvenli ve güçlü olması gerekmektedir. İşte sizlere bu yazımızda Güvenli Şifre (Parola) Nasıl Oluşturulur konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Sponsor Reklam

Güvenli şifre oluşturma kısmında ilk olarak belirtmemiz gereken ve olmazsa olmaz konu; şifrenizi küçük harf, büyük harf, rakam ve noktalama işaretleriyle birlikte oluşturmanızdır. Eğer bu şekilde bir parola oluşturursanız hesabınızı ve şifrenizi koruyarak, hackerlara karşı önleminizi almış olursunuz.

Güçlü Şifre İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güçlü Şifre İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güçlü Şifre; tahmin edilmesi kolay olmayan veya deneme yanılma yoluyla ele geçirilmesi zor olan şifrelere, parolalar denir. Şimdi sizlere güçlü ve kırılması zor olan şifreleri oluştururken dikkat edilmesi gereken kısımları maddeler halinde sunalım;

Sponsor Reklam

– Küçük, büyük harf kullanılmalı

-En az 8 karakterden oluşmalı. En uygun olan karakter uzunluğu 14’tür

-Harflerin dışında ayrıca rakamlar kullanılmalı

– Harf ve rakamlar dışında ikinci veya üçüncü karakter diye adlandırdığımız ?, !, %, &, @ gibi özel karakterlerden oluşmalı

– Kişisel bilgileriniz kullanılmamalı. Örneğin doğum tarihiniz, yılınız, tuttuğunuz takım, memleketiniz, çocuğunuzun adı, adınız, soyadınız, okul numaranız, cep telefonu numaranız gibi

– Tahmin edilmesi kolay, standart olan ve periyodik şekilde yazılabilen şifreler olmamalı. Örneğin 12345, 0123, abcde vb.

– Farklı yerlerde kullandığınız şifreler aynı olmamalı yani her hesabınız için ayrı bir şifreniz olmalı

– Şifrelerinizi bir kağıda yazıp cüzdan gibi yerlerde muhafaza etmeyin

– Belirli tarih aralıklarında şifrenizi değiştirin

Siz de güvenli şifreler, güçlü parolalar oluşturmak istiyorsanız yukarıdaki maddeleri dikkatlice okuyunuz. Bu maddelere dikkat ederek şifre oluşturursanız, şifreniz kırılması zor ve güçlü bir şifre olacaktır.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

9 Yorumlar

  1. Burak Arpacı

    Hesabım çalındı lütfen yardım edin. Youtube Hesabımdı

  2. benim bi hesabım başkası tarafından kullanılıyor geri almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  3. Mənim hesabım çalındı lütfen yardım edin

  4. Oğurlandi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.