ÖSYM Şifremi Unuttum

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) artık birçok işlemi internet üzerinden yapmaya olanak sağlıyor. Sınav başvurularınızı, sınav sonuçlarınızı, itirazlarınızı vb. birçok işlemi online olarak öğrencilere sunmaktadır. Öğrenciler tüm bu işlemleri aday işlemleri sistemi üzerinden “şifreleri” ile yapabilmektedirler. Eğer şifrenizi unuttuysanız burada anlatılan yöntemle ÖSYM şifrenizi geri alabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Şifreyi geri almak için ilk önce aşağıda bulunan ÖSYM Şifremi Unuttum butonuna tıklayın. Açılan sayfada sizden istenilen bilgileri girerek ilerlerseniz şifrenizi geri alabilirsiniz. Sizler için tüm adımların ekran resimlerini aldık ve örnek bilgilerle doldurduk. Sizler bilgileri verirken örnek bilgilerden faydalanabilirsiniz, fakat kendinize ait bilgileri vermeyi unutmayın. Butona tıkladığınızda açılan sayfada sizden T.C. kimlik numaranız (yabancı uyruklu iseniz YU numarası) istenir. T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra resimde gözüken güvenlik kontrolü karakterlerini de alttaki kutucuğa yazın ve “ileri” butonuna tıklayın.

ÖSYM Şifremi Unuttum

ÖSYM Şifremi Unuttum
ÖSYM Şifremi Unuttum

İkinci sayfada kimlik bilgisi kontrolü için sizden bilgiler istenir. Burada nüfus cüzdanınızda solda bir harf ve iki sayıdan oluşan seri numarası formda ilk kısma yazılır. Örnekte I22 yazmaktadır. Cüzdan no ise 6 rakamdan oluşur ve nüfus cüzdanınızda resminizin aşağısında yer alır. Bilgileri girdikten sonra “ileri” butonu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Sponsor Reklam
ÖSYM Aday İşlemleri Şifremi Unuttum
ÖSYM Aday İşlemleri Şifremi Unuttum

Bu adımda ise sisteme daha önceden sizin girdiğiniz “güvenlik sorusu” size sorulur ve yazdığınız cevap sizden istenir. Örnek resimde gördüğünüz gibi sorunuzun cevabını yazın ve “yeni şifre al” butonuna tıklayın.

ÖSYM Şifre Sıfırlama
ÖSYM Şifre Sıfırlama

Şifre sıfırlama ekranında artık ÖSYM şifrenizi sıfırlayabilir, yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Yukarıdaki adımlarda takıldığınız yada anlamadığınız bir adım olursa aşağıda bulunan yorum ekle kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.