Rufus Nasıl Kullanılır

En kullanışlı ama bir o kadar kolay programlarından başında kuşkusuz Rufus programı gelir. Oldukça kullanışlı bu program ile kendi format usb’nizi birkaç dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Programı şimdiye kadar indirmediyseniz web sitemden indirebilirsiniz. Bunun için Rufus İndir yazımdan faydalanabilirsiniz. Programı indirip çalıştırdıktan sonra yapacağınız her şeyi detaylı bir şekilde ekran resimleri ile size aktaracağım.

Sponsor Reklam

Rufus Nasıl Kullanılır? Bildiğiniz gibi Rufus indirdiğiniz iso dosyalarını format atabilir bir usb haline getirmede kullanılır. Eğer elinizde DVD yada CD şeklinde format dosyaları varsa, ücretsiz “iso” yapma programları ile bunları “iso” haline getirmeniz gerekmektedir. Format usb’si yapabilmek için ilk olarak elinizde “iso” dosyası olmalıdır. Web sitemde Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 için nasıl iso indirebileceğinizi anlattığım yardım yazılarım mevcuttur. Arama kısmını kullanarak istediğinizi indirebilirsiniz. Windows XP artık çok fazla virüse maruz kaldığı ve çok güvensiz olduğu için indirme bağlantısını koymuyorum.

“iso”muz hazır, Rufus indirildi. Peki nasıl iso’muzu usb diskimize yazacağız. Aşağıda Rufus açıldığında ekrana nasıl geldiğini gösteren ekran resmi mevcuttur. Burada “usb”niz bilgisayara takılı ise otomatik olarak bulacaktır.

Sponsor Reklam

İndirdiğiniz “iso”yu ise “seç” kısmına tıklayarak göstermeniz gerekmektedir. Aşağıdaki ekran resminde Windows 8.1 Türkçe 64bit iso dosyası seçilmiş ve sonra aç diyerek Rufus’a eklenmiştir.

Ekleme işlemi bittiğinde aşağıdaki gibi seçenekler çıkacaktır. Burada normal bir format işlemi için hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Dosya sistemi Fat32 olması yada ayırma boyutu vb. hiçbir değişikliğe gerek yoktur. Sadece USB’nizi hızlı biçimlendir işaretli olursa işlem daha çabuk biter. Ama usb’nizi uzun zamandır kullanıyorsanız bu seçeneği kaldırmanızı öneririm. Yavaş biçimlendirme ile usb “bad sector” dediğimiz hatalarından ayıklanır ve format usb’niz daha sağlıklı olur. Başlat butonuna tıkladıktan sonra bilgisayarınızın hızına bağlı olarak 5-6 dakika da usb’niz hazır hale gelir.

Eğer bilgisayarınızda virüs varsa hemen usb’nize bulaşmaktadır. Böyle bir durumda “format usb”si zarar görür ve format atmanıza izin vermez. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için, eğer bilgisayarınızda virüs olduğunu düşünüyorsanız başka bir bilgisayarda usb’nizi hazırlayın. Yada web sitemde ücretsiz bir çok antivirüs indirme bağlantısı vardır. Bunlardan istediğinizi kurarak bilgisayarınızı ilk önce virüslerden temizleyin. Benim size önerim Kaspersky antivirüs programıdır. Ev kullanıcıları için ücretsiz olan bu antivirüsü Kaspersky İndir yazımdan yükleyebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.