Bilgisayarda Şifreli Dosya Oluşturma

Bilgisayarınız ortak bir bilgisayar ise yada mahremiyetinize önem veriyorsanız şifreli bir dosya oluşturabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı ekran resimleri ile adım adım anlatıyorum. Takıldığınız bir adım olursa yazının altında yer alan yorum gönderme kısımlarından sorunuzu bana iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Bilgisayarda Şifreli Dosya Oluşturma için Neler Gereklidir? Şifreli dosya için en kolay ve ücretsiz olan Winrar programını indirip kurabilirsiniz. Winrar İndir yazısına tıklayarak açılan yardım yazımdan programı indirip kurabilirsiniz. Program Türkçe’dir ve oldukça az yer kaplayan, her bilgisayarda olması gereken bir programdır.

Programı kurduktan sonra masaüstünde – D’de fark etmez bir klasör açın ve ismini verin. Aşağıdaki ekran resminde görüldüğü gibi ben “Şifreli” isimli bir klasör oluşturdum.

Sponsor Reklam

Daha sonra winrar programını açın.

Program açıldıktan sonra yukarıda yer alan “Sihirbaz” butonuna tıklayın ve açılan pencerede “Yeni Arşiv Oluştur”u seçin. Daha sonra ileri diyerek bir sonraki adıma geçin.

Bu ekranda şifrelemek istediğimiz klasörü bulup tıklıyor ve tamam diyerek seçiyoruz. Daha sonra ileri diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bu aşama artık şifreyi (parolayı) belirleyeceğimiz ve ayarları yapacağımız kısımdır. “Parolayı Belirle” yazısına tıklayın, istediğiniz uzunlukta parola (şifre) verebilirsiniz. Burada önemli bir ayrıntı olan “Dosya isimlerini şifrele” tıklayın. Böylelikle klasörün içerisine koyduğunuz resim, video vb. isimleri gözükmekyecektir. Bunu işaretlemezseniz başka birisi şifreyi bilmeden klasörü açamaz ama dosya isimlerini görebilir. Parolayı belirledikten sonra “Parolayı göster” diyerek verdiğiniz parolayı görebilir, kontrol edebilirsiniz. Unutmayın parolayı unutursanız dosyaya girmek 8 karakterli bir parola için ömür boyudur.

“Son” butonuna tıkladığınızda arşiv dosyası oluşturulacak, büyük ihtimal de masaüstüne yada şifreli klasör neredeyse hemen yanına atacaktır. Artık klasörü silerek şifreli arşiv dosyasında belgelerinizi saklayabilirsiniz. Bu arşiv dosyasına iki kez tıkladığınızda sizden artık parola isteyecektir. Parolayı girdikten sonra ancak klasörünüze erişebilirsiniz.

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum gönder kısmından bana sorabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.