Windows 7 Açılış Hızlandırma

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi yavaşlayan bilgisayarlardır. Yavaşlayan bir bilgisayarın açılış hızı da oldukça düşüktür ve oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Bu yazıda sizlere hem bilgisayarınızın açılış hızını arttırmanızı sağlayacak, hem kullanırken performansının iyileşecek, hem de olası virüsleri bulmanızı sağlayacak bir yardım yazısı hazırladık. Açılış hızlandırma ayarları “msconfig” ayarları olarak da bilinir. Aslında üst düzey bilgisayar bilgisi gerektiren bir işlemdir, fakat yazımızda sizlere bu işlemi en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız.

Sponsor Reklam
“msconfig” ayarları üst düzey bilgisayar bilgisi gerektirmektedir. Burada yapacağınız yanlış işlemler bilgisayarın açılmaması, programların çalışmaması vb. sorunlara neden olabilir. Yazıda anlatılan “ayrıntılara” dikkat ediniz, takıldığınız bir adım olursa yorum göndererek sormaktan çekinmeyin.

Bilgisayar açılışını hızlandırmak için yapacağınız ilk işlem Başlat > Çalıştır kısmına “msconfig” yazmaktır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde tam olarak nasıl yapacağınız gösterilmiştir.

Windows 7 Açılış Hızlandırma
Windows 7 Açılış Hızlandırma

Karşınıza “Sistem Yapılandırması” penceresi gelecektir. İlk olarak yukarıda “Hizmetler” sekmesine tıklıyorsunuz.

Sponsor Reklam
Windows 7 Açılış Programlarını Değiştirme
Windows 7 Açılış Programlarını Değiştirme

Hizmetler sekmesinde sol alt köşede bulunan “Tüm Microsoft Hizmetlerini” gizle kutucuğuna tıklayın.

Win7 Açılış Hızlandırma
Win7 Açılış Hızlandırma

Geriye kalanlar, bilgisayarınızda kullandığınız ve başlangıçta hizmetleri çalıştıran Adobe, Google, HP, Flash vb. programların hizmetleridir. Burada kullandığınız antivirüsün hizmetleri dışındakileri kaldırabilirsiniz. Burada yaptığınız işlem bu programların bilgisayar açılışında hizmetlerinin çalışmasını engellemektir. Bilgisayarı açtığınızda programları çalıştırmak istediğinizde çalışırlar. Ama antivirüs gibi bazı özel programların hizmetlerini kaldırırsanız sorun yaşayabilirsiniz. Örnek ekran görüntüsünde “Syamantec” antivirüs programı hizmetleri dışındaki tüm kutucukların işareti kaldırılmıştır.

Windows 7 Açılış Hizmetlerini Kaldırma
Windows 7 Açılış Hizmetlerini Kaldırma

Daha sonra yukarıda en sondaki sekme olan “Başlangıç” kısmına tıklayın.

 

Windows 7 Başlangıç Hizmetlerini Kaldırma
Windows 7 Başlangıç Hizmetlerini Kaldırma

Burada gayet temiz bir “Başlatma” ekranı görüyorsunuz. Normal kullanılan bir bilgisayarda burada 10-20 arası başlangıç ögesi bulunmaktadır. Burada da yine dikkat etmeniz gereken antivirüs programı hariç olanları kaldırmanız önerilir. Mesela Skype kullanıyorsunuz, burada Skype’ın işaretini kaldırmak programın açılışta çalışmasını engeller. Ama bilgisayar açıldıktan sonra Skype’a tıkladığınızda program sorunsuz olarak çalışır. Amaç programların başlangıçta değil “siz istediğinizde” çalışmasını sağlamaktır. Aşağıda örnek ekran görüntüsünde tüm ögeler kaldırılmıştır.

Windows 7 Açılış Programlarını Kaldırma
Windows 7 Açılış Programlarını Kaldırma
Üretici kısmında “Bilinmeyen” yazan ve isimlerini bilmediğiniz araçlar %90 ihtimal ile “virüs”dür. Virüsler kendilerini başlangıç öğelerine atarak bilgisayarınız açıldığında çalışmaya başlarlar. Bu nedenle burada “Bilinmeyen” olarak gözüken araçları dikkatlice inceleyin ve bu araçları kaldırın. Daha sonra bilgisayarın içinde, program ekle/kaldır’da bulmaya çalışarak bu dosyaları antivirüs programı ile tarayın ve/ya diskte nerede ise elle silmeye çalışın.

Tamam diyerek ekranları kapattığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi gelecektir. Bu uyarı penceresinde “Bu iletiyi artık gösterme” kutucuğunu işaretleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar açılış hızında ve açıldıktan sonraki performansında %10-%50 arası bir iyileşme görürsünüz. Eğer takıldığını bir adım, sormak istediğiniz bir soru olursa bize aşağıda bulunan yorum formlarıyla ulaşabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.