Windows 7 Performansını Arttırın – Win7 Hızlandırma

Yavaşlayan bilgisayarlar hepimizin en büyük problemlerinden birisidir. Zaman ilerledikçe bilgisayarımız yeni güncellemelere ve gelişmelere göre yavaşlamaya başlar. Öyle ki format attığınız halde, virüs olmadığını bildiğiniz halde bilgisayarınız yavaş olabilir. Peki bu problemin nedeni nedir ve nasıl çözebilirsiniz? İşte bu yazıda sizlere Windows 7’inizi %10-%40 arasında performansını arttıracak ve sadece birkaç dakikanızı alacak işlemleri ekran görüntüleri ile sizlere sunuyoruz.

Sponsor Reklam

Zaman içinde Ram ve işlemci kapasiteniz bilgisayarda kullandığınız programlara, işletim sistemi güncellemelerine yenik düşer. Örnek olarak Flash player 5 sürümü 1 Mb kullanıyordu diyelim, ama zaman içinde Flash Player 10 çıktı ve artık bu sürüm 10 Mb kullanıyor. Siz oyun oynamak yada bir web sitesinde video izlemek için mecburen Flash Player 10 kurmak zorunda kalırsınız ve bu gibi ufak ufak güncellemeler sistem kaynaklarınızı yetersiz hale getirir. Bir örnek daha verelim. Chrome’un ilk sürümlerinde programı çalıştırıp bir web sitesine girdiğinde 10 MB harcarken şimdi 50 MB harcıyor olabilir. Tabi tüm bu artmalar sizin bilgisayarınızın performansını olumsuz etkilemektedir.

Peki birkaç basit işlem ile Windows 7’nizin %10-%40 performansını nasıl arttıracaksınız? Yapacağınız işlem biraz görüntü kalitesinden vermenizi sağlayacak ama alınan sonuç itibari ve hızlanma ile sizi memnun edecektir. Özellikle Ram kapasitesi düşük bilgisayarlarda performans artışı çok daha fazla hissedilecektir. Bilgisayarınızın Windows 7 performansını arttırmak için yapmanız gereken ilk işlem masa üstünde bulunan “Bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayarak özelliklere gelin.

Sponsor Reklam
Windows 7 Hızlandırma Ayarları
Windows 7 Hızlandırma Ayarları

Açılan pencerede sol tarafta bulunan “Gelişmiş Sistem Ayarları“na tıklayın.

Windows 7 Çok Yavaş
Windows 7 Çok Yavaş

Yeni açılan pencerede “Gelişmiş” sekmesinde olduğunuzu kontrol edin (en üstte yazmaktadır). Daha sonra “Performans” başlığı altında bulunan “Ayarlar” butonuna tıklayın.

Windows 7 Hızlandırma
Windows 7 Hızlandırma

Burada “En iyi performans için ayarla” tuşunun yanında bulunan yuvarlağa tıklayın. Otomatik olarak aşağıda bulunan tüm seçeneklerin işareti kalkacaktır. Daha sonra “Uygula” ve “Tamam” diyerek çıkın. Bilgisayarınız “taş devrine” dönecek ama merak etmeyin bunun içinde bir çözümümüz var. Hemen aşağıda bulunan 2 resimde anlatılanları yaparak hızlı ve güzel görünümlü bilgisayarınız olabilir.

Windows 7 Performans Arttırma
Windows 7 Performans Arttırma

Bilgisayarınızı hemen taş devrinden kurtaracağız. Masa üstünde boş bir yere sağ tıklayarak “Kişiselleştir“e tıklayın.

Windows 7 Performans Görüntüsü Ayarları
Windows 7 Performans Görüntüsü Ayarları

Açılan pencerede bir tema seçin. Tema seçerken arka plan değişimleri olan, resim değiştiren bir tema seçmezseniz iyi olur. Windows 7 teması en az sistem kaynağı tüketenlerden birisidir.

Windows 7 Hızlandırma Görüntüsü
Windows 7 Hızlandırma Görüntüsü

Bilgisayarınızın performansında kesinlikle bir artışı hissetmiş olmanız gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda hız anlamında bir değişim olmadı ise virüs sıkıntınız olması muhtemeldir. Sizlere bir sonraki yazımızda Windows 7’nin açılış hızını nasıl artıracağınızı anlatacağız.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

5 Yorumlar

  1. bende home basic olduğu için kişileştir yok

  2. Denetim Masası > Sistem kısmına girerek burada Gelişmiş Sistem Ayarları'na ulaşabilmen gerekli.

  3. İndir Kaydol evet girdim abi ayrıntılı anlatırsan iyi olur abi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.