Windows 8.1 Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır

Microsoft Windows 8.1 kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda yavaşlık, virüs vb. sorunlar var ise birkaç tıklama ile tamamen nasıl sıfırlayacağınızı ekran görüntülü olarak bu yazıda sizlere aktaracağım. Oldukça kolay olan bu işlemde, kurulum için USB, DVD vb. gerekmez. BIOS ayarı bile yapmadan Windows’unuzu tamamen sıfır kurulmuş hale getirebilirsiniz. Tüm bu işlemler Windows 8.1 bilgisayarın kendi özellikleri kullanılarak yapılır ve bilgisayarınız yavaşlık, virüs vb. tüm dertlerden kurtulur.

Sponsor Reklam

Windows 8.1 Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır? Masaüstünde iken farenizi sağ üst köşeye götürdüğünüzde sağ menü açılır ve bu menüde “Ayarlar” kısmına tıklayın.

Windows 8.1 Nasıl Sıfırlanır

Karşınıza Bilgisayar Ayarları penceresi açılır. Burada solda en altta yer alan “Güncelleştirme ve kurtarma” yazısına tıklayın.

Sponsor Reklam
Windows 8.1 DVD ve USB Olmadan Formatlama

Açılan pencerede yine sol altta yer alan kurtarma kısmına tıklayın. Sağ tarafta size 3 seçenek sunulacaktır. Bu seçeneklere tıklamadan önce size en uygun olanı nedir anlamanız için bu seçeneklerin açıklamalarını aşağıda sizler için listeledik.

Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin: Bu seçenek biraz sistem geri yüklemeye benzer, fakat tüm Windows işletim sistemi dosyaları, Windows ayarları, kurulan programlar, kurulan oyunlar vb. her şey gider. Bilgisayarınız ilk kurulduğu andaki gibi tertemiz bir hale gelir. Fakat bunu yaparken resimleriniz, müzikleriniz, videolarınız gibi kişisel dosyalarınız korunur. Virüs olmayan ama yavaşlık şikayeti olanlar, çok fazla program ve oyun kurulduğu için temizlik isteyenler için ideal bir çözümdür.

Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin: Bu seçenek ise elinizde format için bir USB yada DVD yok ise idealdir. Çünkü tam olarak bir format işlemidir. Bilgisayarınızı formatlayarak her şeyi siler ve temiz bir kurulum yapar. Virüs yüzünden bozulan, yavaşlayan bilgisayarlar için ideal bir çözümdür. Tüm kişisel dosyalarınızda silineceği için yedekleme yapmadan (harici bir diske) bu işlemi başlatmayın.

Gelimiş başlangıç: Elinizde format için USB veya DVD var ise ve bir türlü bunlardan BOOT edemiyorsanız bu seçenekten ilerleyerek kurulum dosyasından BOOT edebilirsiniz. Yani format için USB yada DVD’den bilgisayarınızı başlatmak için BIOS ayarlarını sizin için yapar.

İlk iki seçenekten hangisi size uygunsa “Başlayın”  yazısına tıklayın. Bilgisayar hazırlanıyor yazısı ile karşılaşacaksınız. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Sonrası ise sadece ileri ileri diyerek işlemi başlatıyorsunuz. Tüm işlemler otomatik gerçekleşecektir ve bilgisayar açıldığında sadece size kullanıcı adı, şifre, saat vb. ayarları soracaktır. Bu kadar basit bir şekilde Windows 8.1’inizi sıfırlayabilirsiniz.

Eğer “Medya Ekle – bazı sistem dosyaları eksik” hatası verirse bilgisayarınızın kurtarma için ayırdığı alanda sorun oluşmuş demektir. Bu durumda format USB’si yada DVD’si gerekir. Sitemizden ücretsiz ve orijinal Windows 8.1 USB yada DVD’si oluşturabilirsiniz. Bu durumda ise 3. seçenek olan “şimdi yeniden başlat” seçeneği ile devam etmeniz gerekir.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.