2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

Çalınan Gmail hesapları başa oldukça büyük dertler açmaya devam etmektedir. Eğer hesabınızın çalınmasını engellemek istiyorsanız en iyi yöntemlerden birisi 2 adımlı doğrulamayı Google hesabınızda aktif hale getirmenizdir. Bunun için neler yapmanız gerektiğini bu yazıda ekran görüntüleri ile anlatıyoruz. Ayrıca eğer hesabınızı çalındı ve 2 adımlı doğrulama aktif hale getirildiyse yapmanız gerekenleri daha önceden sizler için hazırlamış olduğumuz Çalınan Gmail Hesabını Geri Almak yazımızdan nasıl hesabınızı geri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çalan kişi 2 adımlı doğrulamayı aktif hale getirse dahi hesabınızı geri alabilirsiniz. Ayrıca siz hesabınızı geri aldıktan sonra, 2 adımlı doğrulmayı etkinleştirerek hesabınızın tekrar “çalınmasını” engelleyebilirsiniz.

Sponsor Reklam

2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için ilk önce mail-google.com adresinden hesabınıza giriş yapmalısınız, giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan küçük fotoya tıkladıktan sonra “Hesabım” butonuna tıklayın yada aşağıdaki butona tıklayarak direk hesap ayarları sayfasına kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Google Hesap Ayarlarına Giriş

Google 2 Adımlı Doğrulama Etkinleştirme
Google 2 Adımlı Doğrulama Etkinleştirme

Açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu ekranda solda “Google’da oturum açma” yazısına tıklayın.

Sponsor Reklam
Google 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir
Google 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

Karşınıza gelen ekran 2 adımlı doğrulamayı aktifleştireceğimiz ve test edeceğimiz ekrandır. İlk önce kayıtlı cep telefonunuz var ise bu çıkacaktır. Birden fazla telefon numaranız var ise buradan seçebilir, eğer hiç kayıtlı telefonunuz yok ise buradan ekleyebilirsiniz. Telefon numaranızı seçtikten / girdikten sonra aşağıda kısa mesaj (sms) yada telefonla aranma seçeneklerinden birini seçin. Kısa mesaj her zaman daha iyidir, bunu seçmenizi öneririz. Deneyin yazısına tıklayarak ilerleyin.

Gmail 2 Adımlı Doğrulama Etkinleştirme
Gmail 2 Adımlı Doğrulama Etkinleştirme

Google’dan gelen sms içinde yer alan kodu aşağıdaki ekran resminde olduğu gibi girin ve sonraki yazısına tıklayın.

Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir
Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

Test işlemini başarıyla geçtiyseniz yani telefonunuza kod geldiyse ve doğru bir şekilde girdiyseniz artık 2 adımlı doğrulamayı açabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey “Aç” yazısına tıklamaktır. Artık Google hesabınızla girdiğiniz tüm adımlarda sms kodu olmadan giriş yapamazsınız. Yani Google Drive, Youtube, Google Play ve diğer tüm Google hizmetleri için 2 adımlı doğrulama aktif olacaktır.

Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Kullanılır
Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Kullanılır

Konu ile ilgili yada diğer tüm soru ve sorunlarınız için aşağıda yer alan yorum kısımlarını kullanabilirsiniz.

Gmail 2 adımlı doğrulama nasıl etkinleştirilir videolu sesli anlatım.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

1 yorum

  1. mucizevi kız

    Ne olacağını bekliyorum doğrulama kodu istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.