Core Temp İndir

Bilgisayarınız yavaş mı, birden kapanıyor mu, dizüstü bilgisayarınız çok mu ısınıyor? İşte tüm bu soruların nedeni işlemcinizin aşırı ısınması olabilir. Peki tam teşhis için, gerçekten sorunun işlemciden mi kaynaklandığını nasıl anlayabilirsiniz? Core Temp programı bilgisayarınızın işlemcisinin anlık olarak sıcaklık değerini size sunar. İşte bu programı nasıl indireceğinizi, nasıl kuracağınızı ve nasıl kullanacağınızı bu yazıda sizlere detaylı olarak anlatıyorum.

Sponsor Reklam

Aşağıda bulunan Core Temp İndir butonuna tıklayarak programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu sürümü hem 32 Bit hem de 64 bit bilgisayarlarda kullanılabilir. Boyutu 0.4 Mb olan bu ufacık aracın marifetleri ise oldukça büyüktür.

Core Temp İndir

Zip’li bir şekilde indirilen programı ilk önce “zip” dosyası içerisinden çıkartın ve daha sonra Core-Temp-setup.exe’ye tıklayın. Kurulum sırasında kullanım sözleşmesini Accept diyerek kabul edin, diğer tüm ekranlarda Next demeniz yeterlidir.

Sponsor Reklam

Program kurulduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü ile çalışmaya başlayacaktır. Burada birden fazla CPU yani işlemciniz varsa en başta seçebilirsiniz. Her işlemcinin sıcaklık değerini ayrı ayrı görebilirsiniz. Model yazan kısmında işlemcinizin markası ve modelini görebilirsiniz. Bizim için asıl önemli olan sıcaklık değerleri ise aşağıda her bir işlemci çekirdeği için ayrı ayrı verilmiştir. Burada sıcaklık değeri 60 derece üzerinde ise bilgisayarınız yeterince iyi soğumuyor demektir.

Core Temp İndir

İşlemci sıcaklığı 70 derece üzerinde ise işlemci kendini yavaşlatmaya başlar. İşlemci sıcaklığı 80 ve üzerine çıktığında ise bilgisayar “yangın” riskinden dolayı kendini direk kapatabilir. Birden kapanan bilgisayarların %90’ı işlemci ısındığı için kapanmaktadır. İşlemcinizin ısınmasını önlemek için ise kompresör gibi güçlü bir şekilde hava üfleyen cihazla toz temizliği yapmalısınız. Kasa bilgisayarlarda işlemci üzerinde de bir fan bulunur, bu fanı özellikle temizlemeyi unutmayın. Dizüstü bilgisayarlarda ise tüm hava ızgaralarını ve fanları ayrı ayrı temizlemeniz önerilir. Toz temizliğinden sonra bilgisayarınızın performansında büyük bir artış görürsünüz.

Program, işlemci ve işlemci ısınması ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bana sorabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Rufus İndir

Bilgisayar araçları içerisinde en kullanışlı olanlardan birisi kuşkusuz Rufus programıdır. Bu program ile USB disk …

1 yorum

  1. Şifremi unuttum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.