EYP Uzantısı Nedir? Nasıl Açılır?

Dijital dünyaya geçiş sırasında farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Eskiden kağıt üzerinde gönderilen resmi evraklar artık kısaca EBYS dediğimiz elektronik bilgi yönetim sistemleri üzerinden gönderilmektedir. Gönderilen bu evrakların EK’inde EYP uzantılı dosyalar görebilirsiniz. Bu yazıda EYP uzantılı dosyaları açmak için hangi programın gerektiğini, bu programı nasıl indireceğinizi ve nasıl yükleyeceğinizi adım adım ekran fotoları ile sizlere anlatacağım.

Sponsor Reklam

EYP Uzantısı Nedir? Elektronik Yazışma Paketi sözcüğünün kısaltılmış halidir. EBYS sistemleri üzerinden gelen dokümanların EK’leri bu uzantıda olabilir. Ve bu EK’leri açmak için TUBİTAK’ın imzager programına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu program ile de hem EK’leri görüntüleyebilir hem de elektronik imzalama yapabilirsiniz.

EYP Uzantısı Açma Programı İmzager Nasıl İndirilir ve Kurulur? Programın Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için sürümleri bulunmaktadır. Aşağıda her biri için indirme bağlantıları mevcuttur. İndirme bağlantıları direk Tubitak’ın resmi sitesi olan KAMUSM’den son sürüm olarak indirmenizi sağlar. Lütfen bu tür önemli programları bilgisayarınıza indirirken indirme bağlantı adresini kontrol ediniz. Sahte yada değiştirilmiş bir program indirdiğinizde kişisel ve kurumsal verilerinizin çalınabileceğini unutmayın.

Sponsor Reklam

İmzager Kurulumu:

Programın büyüklüğü yaklaşık 50 MB’dır ve “zip” olarak bilgisayarınıza inecektir. Bu nedenle kurmadan önce “zip” içerisinden çıkartın. Aşağıdaki fotoda gözüktüğü gibi logosu olan ve versiyon ismiyle bir “exe” gözükecektir. Bu “exe” ye iki kez tıklayarak çalıştırın. Programın kurulabilmesi için bilgisayarınızda “Java” olması gerektiğini unutmayın. Eğer bilgisayarınızda “Java” yüklü değil ise JAVA İNDİR yazımdan faydalanabilirsiniz.

Programın kurulumunu çalıştırdığınızda “ilk” pencere kurulum başlama penceresidir ve “İleri” diyerek bir sonraki adıma geçin. Burada sözleşme sunulacaktır. Sözleşmenin “sonuna” kadar gelmeli ve daha sonra “Sözleşmeyi” kabul ediyorum demelisiniz. İleri dediğinizde kurulum yeri “C:\Program Files (x86)\Imzager” 32 bit Windows içindir. İsterseniz değiştirebilirsiniz. Sonraki aşamada ise kısayollar için ekran gelecektir, direk ileri diyebilirsiniz. Dosya çağrışım penceresinde yine ileri diyebilirsiniz. Gerekirse sonradan da bu ayarı Windows üzerinden yapabilirsiniz. Masaüstü simgesi de işaretli olarak gelecek ve ileri demeniz yeterlidir. Artık kurulum başlar ve kurulum bittiğinde karşınıza “Son” yazısı çıkar.

Kurulum bittiğinde ise aşağıdaki logo masaüstünüzde çıkar. Artık EYP uzantılı dosyaları da açabilirsiniz.

Konu ile ilgili takıldığınız sormak istediklerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.