EBA Oyunları – Çocuklar için Sudoku Oyna

En iyi zeka geliştiren oyunlardan birisi olan Sudoku’nun çocuklar için versiyonunu bu yazıda hem oynayabilir, hem de nasıl oynayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığının önerdiği ve EBA sitesinde yayınladığı bu oyun hakkında her şey bu yazıda sizlere sunulmaktadır.

Sponsor Reklam

Çocuklar için Sudoku Nasıl Oynanır? Oyun çocuklar için yapıldığından dolayı rakamlar yerine resimler kullanılmaktadır. Üstelik en basit seviyeden başlayarak oyunu öğreterek zorlaşmaktadır. Domates, Biber, Patlıcan, Havuç ve Domates karakterleri sevimli bir şekilde çizilerek, oyunda kullanılmıştır. Oyunda 35 seviye bulunmaktadır, ayrıca her seviyede birden fazla oyun bulunmaktadır. Takılma durumunda sağ alt köşede yer alan yumurtaya tıklandığında yanlış konulan resmin doğrusu gösterilmektedir.

Sudoku da bildiğiniz gibi yatay ve dikey olarak her sayı bir kez yer alır. Ama bu oyunda sayı yerine karakter kullanıldığı için her resim yatay ve dikey bir kez kullanılmalıdır. Oyunda ilk seviyelerde 2×2 ile başlanır ve iki karakter yer alır.

Sponsor Reklam

Oyunda 2*2, 3*3, 4*4 ve 5*5 bulmacalar kullanılmaktadır. Bu nedenle en fazla 5 karakter yer almaktadır. Seviyelerde ise ilk başlarda bir boş, iki boş gibi artarak zorlaşmaktadır.

Çocukların zihinsel gelişimini en çok geliştiren oyunlardan birisi olan Sudoku büyüklerin için de çok faydalıdır. Demans hastalıklarına karşı tek etklili bulmaca türü olan Sudoku’nun her türünü oynamanızı öneririm. Çocuklar için bile olsa bu Sudoku oyununu büyüklerde oynayabilir. Üstelik resimli olduğu için dikkat gelişimine de katkıda bulunur. Oyun ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

 

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

EBA Oyunları – Akıl Oyunları Oyna

Milli Eğitim Bakanlığının eğitici oyunlarını EBA web sitesi üzerinden paylaşmaktadır. Ben de sizlere tüm EBA …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.