EBA Oyunları Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma

Milli Eğitim Bakanlığının EBA sitesinde yer alan oyunları tanıtmaya ve oynatmaya devam ediyorum. Eğitsel oyunlar kategorisinde yer alan bu oyunlarla ilgili hem bilgi alabilir, hem de direk indirkaydol sitesi üzerinden oynayabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Nedir, Nasıl Oynanır? Oyun oldukça başarılı bir şekilde algoritma mantığını öğretmektedir. Algoritma mantığını öğrenen birisi rahatlıkla kodlama da yapabilmektedir. Oyunda amaç Oyun Alanı ve Fonksiyon Alanı’nı kullanarak haritada belirtilen altınları toplamaktır. Tabi belirli bir oyun alanı ve fonksiyon alanı kısıtlaması olduğu için mümkün olan en az “kodla” altınları toplamak gerekir. Bu da işin algoritma kısmını anlayıp, en kısa şekilde kod yazmayı öğretir. Ama için yolda yapılması gerekenler güzel bir şekilde öğretilmektedir.

Oyun Flash Player istediği için Internet Explorer ile girmeli yada Chrome, Firefox, Opera vb. izin vermeniz gerekmektedir. Direk tarayıcı üzerinden oynanan oyunu keyifle oynayabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Oyun ilk seviyelerde size adım adım oyun alanı ve fonksiyon alanını nasıl kullanacağınızı öğretir. Giderek zorlaşan seviyeler 3 zorluk seviyesinde yer almaktadır. Temel, Orta ve İleri seviye olmak üzere 3 zorluk derecesinde her birinde 15 farklı soru vardır. Toplamda 45 seviye yer alan oyunda seviyeler içinde de giderek daha karmaşık sorular gelmektedir.

Harezmi Şehri oyununu oynamak için hiçbir kod bilmenize gerek yoktur. Ama tam bir zeka oyunu diyebilirim. Hamlelerinizi o kadar iyi planlamanız lazım ki, engellere takılmadan az hamlede tamamlamanız gerekir. Oyunda seviyeleri az kod ile bitirdiğinizde 3 yıldız alırsınız. Oyunla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

X O X Oyna

Herkesin rahatlıkla oynayabileceği zeka oyunu XOX artık indirkaydol’dan erişebileceksiniz. Eskiden defterde yada tahtada oynadığımız bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.