Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Temizleme

Facebook’ta yeni ortaya çıkan; cep telefonu, tablet ve bilgisayarları etkileyen virüsten korunma yolları ve nasıl temizleneceğini bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Yetenek Sizsiniz gibi milyonların izlediği bir programı kullanana virüsün ekran görüntülerini de görebilirsiniz. Böylelikle arkadaşlarınızı da bu konuda uyarabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Aşağıda ekran görüntüsü de bulunan virüs arkadaşınızın bilgisayarına, cep telefonuna yada sizin cihazlarına bulaşmış olabilir. Yazı olarak genelde aynı cümleleri kullanan virüs “Ne Kadar Cilgin Bir İnsanim Ben” şeklinde sanki video paylaşıyormuş izlenimi vermektedir. Video gibi üzerinde “play” üçgeni bulunan resmin hemen yanında “Yetenek Sizsiniz Türkiye Ahmet Mehmet Performansı” gibi bir yazı bulunmaktadır.

Sanki arkadaşınız Yetenek Sizsiniz programına katılmış ve bunun videosunu paylaşmış imajı verilmektedir. Daha sonra ise aynı gönderide yorum kısmında ise arkadaş listesi etiketlenmekte ve “İzleyin” diye not düşülmektedir. Tabi arkadaşınıza bu virüs bulaştıysa sizde etiketlenebilir ve yanlışlıkla bu video görünümlü virüse tıklayabilirsiniz. Eğer tıklarsanız aşağıdaki gibi ekran görüntüsü elde edersiniz. Ve burada Flash Player’ınız güncel değil yükleyin diyerek sizin bilgisayarınıza, cep telefonunuza ve/ya tabletinize bulaşır.

Sponsor Reklam

Virüsü temizlemek için ise en son yüklenen uygulamalara erişmeli ve temizlemelisiniz. İlk olarak facebook hesabınıza giriş yapmalı ve daha sonra sağ üst köşede bulunan “*” işaretine tıklayarak hesap ayarlarına giriş yapmaktır. Burada sol altta bulunan Uygulamalar kısmından gereksiz tüm uygulamaları sağ taraflarında bulunan “x-çarpı” işaretine tıklayarak kaldırmanız gerekmektedir.

Daha sonra kullandığınız tarayıcı, yani Chrome, Mozilla bunu bilmelisiniz ve bunları sıfırlamanız gereklidir. Aşağıda bu işlemlerin nasıl yapıldığının anlatıldığı sayfalara bağlantılar mevcuttur.

Chrome Sıfırlama   Internet Explorer Sıfırlama   Mozilla Firefox Sıfırlama

Bu işlemi de yaptıktan sonra Facebook virüsünü temizlemiş olursunuz. Aralık ayında çıkan Yetenek Sizsiniz Facebook Virüsü temizleme işlemi bu kadardır.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

2 Yorumlar

  1. Halil Ibrahim Maçin

    teşekkürler

  2. saolun çok iyi (y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.