Spyware Nedir? Nasıl Korunursunuz?

Spyware’in Türkçe anlamı casus yazılımdır ve tek amacı “spy” yani casusluk yapmaktır. Zararlı yazılım ve virüslerin aksine kendini yaymak için uğraşmaz. Amacı olan sizin internet trafiğinizi ve yaptıklarınızı incelemek dışında bir durumu yoktur. Peki bu kadar zararsız gözüken bu programın tehlikeli taraflarını nelerdir?

Sponsor Reklam

Casus yazılımlar sizin ilgi alanlarınızı belirler, e-posta adreslerinizi, sosyal ağ ilgilerinizi hatta cep telefonu numarınızı vb. bilgileri toplar. Bu şekilde toplanan bilgiler toplanarak satılır. Evet, bilgilerinizi satmak için kayıt altına alırlar. E-posta adreslerinize gelen reklam e-postalarının çoğu bu şekilde başkalarının eline geçtiği için gelmektedir. Tabi e-posta adresi toplamanın başka methodları da bulunmaktadır. Zincir e-posta dediğimiz ve sürekli “iletilen” (forward) içerikler de adres toplamak için kullanılır. Kullanıcıların zincir e-posta konusunda bilinçlenmesi ve bu tür haberleşme, paylaşımlar için sosyal ağları kullanmaları spyware tarzı yazılımların artmasına neden olmuştur.

Spyware tarzı yazılımların artmasının bir nedeni de kullanıcıların internet üzerinde daha çok zaman geçirmesiyle de ilgili. Artık insanlar internetten alış veriş yapıyor, seyahat planı yapıyor, ev alıyor ve daha birçok işlemi gerçekleştiriyor. Durum bu olunca reklam vermek, markayı tanıtmak vb. konularda şirketler de internet ortamını daha çok kullanmaya başladı. E-posta ile , pop-up açma vb. birçok yolla reklamlar yayınlanmaktadır. Tabi bu tür can sıkıcı yanları bulunan casus yazılımlar, aynı zamanda sistem kaynaklarını da tüketebilmektedirler.

Sponsor Reklam

Çok can sıkıcı olan Spyware’ler yasal ve yasal olmayan olarak ayrılabilirler. Bazıları sizden habersiz bilgisayarınıza ulaşırken, diğerleri başka bir yasal program altında bilgisayarınıza yerleşirler. Yani siz bir program kurmak istediğinizde kullanıcı sözleşmesine koyulan bir madde ile işlemlerinizin izlenmesine onay vermiş oluyorsunuz. Tabi bu şekilde olunca yasal olarak da herhangi bir sorun olmuyor. Antivirüs programları da bu nedenle bu programları zararlı olarak göremeye biliyor ve temizleyemiyor. O yüzden Spyware’den korunmak için yüklediğiniz programlarda seçici olmanız önemlidir.

Spyware temizlemek için ise birçok farklı program bulabilirsiniz. Spyware temizleme programı indirmek istiyorsanız sitemizde bu programlar bulunmaktadır. Malwarebytes ücretsiz olarak kullanabileceğiniz programlardan sadece bir tanesidir. Site içi aramayı kullanarak programa ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru olursa yada temizleyemediğiniz bir virüs olursa aşağıda bulunan yorum gönder kısmını kullanarak bize iletin, size çözümler sunalım.

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

2 Yorumlar

  1. abiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  2. Erdem Öztürk

    abi ben BaRaBBa2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.