Facebook’tan Kullanıcılarını Rahatlatacak Açıklama

Gezi olayları ile maksimuma çıkan sosyal medya kullanımında, kullanıcıların aklına birçok sorular taklımaya başladı. Ortalıkta gezen “facebook” bilgileri Polise veriyor, insanlar facebook yüzünden suçlanıyor gibi mesajlara direk olarak Facebook yönetiminden cevap gelmiştir. İngilizce yapılan bu duyuruyu sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Sponsor Reklam

Duyurunun tam İngilizce metni bu şekildedir: Official statement from Facebook: “Facebook has not provided user data to Turkish authorities in response to government requests relating to the protests. More generally, we reject all government data requests from Turkish authorities and push them to formal legal channels unless it appears that there is an immediate threat to life or a child, which has been the case in only a small fraction of the requests we have received.”

Duyurunun sizin için Türkçe’ye çevirmiş metni: Facebook’tan resmi açıklama: “Türk hükümetinin protestolarla ilgili başvuruları sonucu, Türk makamlarıyla kullanıcı bilgileri paylaşılmamıştır. Genel olarak, bir kişinin hayatına kasteden yada bir çocuğu tehdit eden durumlar gibi acil durumlar dışında ki bunlarda aldığımız bilgi isteklerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır, Türk hükümetinden gelen tüm talepler reddedilmekte, yasal yollardan başvurmaları ve bu yasal süreci tamamlamaları beklenmektedir. ”

Sponsor Reklam

Haberin kaynak adresi: https://newsroom.fb.com/Fact-Check

Facebook’a üye olduğunuzda karşılıklı olarak bir kullanıcı sözleşmesi size sunulur. Bu sözleşme de kullanıcı olarak sizin uymanız gereken kurallar ile, hizmet sağlayıcı olarak Facebook’un sorumlulukları vardır. Facebook sizin izniniz dışında bilgilerinizi 3. şahıslara vermeyeceğini tahahhüt eder. Bu nedenle Facebook kullanıcılarının duvarlarında “benim iznim dışında ile” başlayan ve hiçbir hukuki bağlayıcılığı olmayan paylaşımlar yapmasının bir anlamı yoktur. Fakat suç unsuru teşkil edebilecek paylaşımlar yapmak yada yazılar yazmak tabi ki hakkınızda savcılık tarafından dava açılmasına neden olabilir. Bunlar içinde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler “küfür, hakaret” vb. yazılar ve paylaşımlardır. Bu tür durumlarda ise mahkeme Facebook’a yazılı olarak “istekte” bulunması durumunda söz konusu bilgiler mahkemeye sunulabilir. Bunlara dikkat etmeniz ilerde hukuksal sorunlar yaşamanızı engelleyecektir. Arkadaşlarınızı bilgilendirmek için bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Facebook Virüsü Hızla Yayılıyor

Sosyal ağlarda özellikle Facebook üzerinden birçok virüs yayılmaktadır. Bugünlerde birçok kullanıcıyı etkisi altına alan bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.