Heartbleed Bug – Şifrelerinizi Değiştirin

Ülkemizde duyulmamış olsa da tüm dünyayı sarsan “Heartbleed Bug nedeniyle milyonlarca Gmail, Facebook, Yahoo ve Amazon şifresi çalındı. Tüm dünyanın kullandığı bu siteleri kullanan herkesin şifrelerini değiştirmeleri kullanıcılarına uyarı olarak gelmektedir. Yahoo kullanıcılarını bu konuda uyarmaya başladı bile.

Sponsor Reklam

Open SSL’in bir açığından faydalanıldığı ve bu açığın 1.5 yıldır olduğu öğrenildi. Bu kadar büyük bir hatanın faturası ise kullanıcılar için şuan bilinmemekte. Üstelik bu açıkla neler yapıldığı, ne gibi bilgiler alındığı ve kimlerin yaptığına dair herhangi bir fikir bulunmamaktadır. İnternetin ve “https” yapısının güvenliği konusunda tüm dünyayı sarsan bu gelişme için kullanıcıların yapabilecekleri hiçbir şey bulunmamaktadır. Çünkü bir virüs yada zararlı yazılım değil. Her zaman girdiğiniz web sitesinin kullandığı “SSL” sertifikasının hatasından kaynaklanıyor. Zaten SSL mantığı ile kullanıcıların buna müdahale şansı dahi bulunmamaktadır.

Heartbleed Bug
Heartbleed Bug

Yani bilgisayarınıza ve güvenliğinize çok önem vermiş olsanız dahi şuan şifreleriniz başkaları tarafından ele geçirilmiş ve kullanılıyor olabilir. Son sürüm en güçlü antivirüs programınız, işletim sisteminiz orjinal ve güncel olması dahi Heartbleed kurbanı olmanızı engelleyemez. Siz bilindik sitelere girip, korka korka internet kullanmış olsanız dahi şifreleriniz ele geçirilebiliyor. Konuyla ilgili suçlanacak yada yapılabilecek bir şey de bulunmuyor. Kullanıcıların alabileceği tek bir önlem bulunmakta Gmail, Facebook, Yahoo ve Amazon gibi Open SSL kullanan sitelerdeki şifrelerini değiştirmeleri gerekiyor.

Sponsor Reklam

Hatanın düzeltilmiş olması internet kullanıcılarını rahatlatmış olsa da; sorunun 1.5 yıl sonra fark edilmesi ve açıklığın büyüklüğü endişe vermeye devam ediyor. Siz de bir an önce ŞİFRELERİNİZİ değiştirin; açıklıktan dolayı kaç kişinin bilgisine ulaşıldı bilinmiyor. Bir sürpriz ile karşılaşmamak için önlem almanızda fayda var!

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

AVG Antivirüs Kaldırma Programı İndir

Kaldırılamayan antivirüs programları ile ilgili yardım yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere AVG antivirüsü nasıl …

1 yorum

  1. Ramazan Elçiboğa

    Facebook şifremi değiştirmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.