Modem Kablosuz Şifremi Unuttum

Evde yada işte kullandığınız modem kablosuz şifresini unuttuysanız nasıl bulabileceğinizi anlattığımız bu yardım yazımızda hiç bir yerde bahsedilmeyen özel yöntem de sunacağız. Windows dizüstü bilgisayarınızdan bağlandığınız kablosuz ağınızın şifresine ulaşabilirsiniz. Bu ve bunun gibi yöntemleri de anlattığımız yazımızla ilgili aklınıza takılan soru ve sorunları yazı altında yer alan yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Kablosuz şifresini bulmak ve değiştirmek için iki farklı yöntem yer almaktadır. Bu yöntemleri sizler için aşağıda liste şeklinde sunduk ve nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

1.YÖNTEM: Dizüstü bilgisayardan kablosuz bağlantı (Wi-Fi) şifresini bulma:

Sponsor Reklam

Dizüstü bilgisayardan bir kez bile olsa kablosuz bağlandı iseniz o ağa ait şifre bilgisayara kayıt olur. Bu şifreyi görmek için yapılması gereken ilk şey sağ alt köşede yer alan “Wi-Fi” işaretine sağ tıklamak ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” yazısına tıklayın.

Açılan sayfada bağlı olduğunu kablosuz ağın şifresini görmek için Internet “Wi-Fi” yazan ve kablosuz ağınızın adına (SSID denir) tıklayın. Resimde kırmızı çizgi ile gösterilen bağlantının olduğu yere tıklayın.

Açılan pencere kablosuz özelliklerinin olduğu Wi-Fi durumu penceresidir. Burada Kablosuz Özellikleri butonuna tıklayın.

Kablosuz ağ özellikleri penceresinde “Güvenlik” sekmesine tıklayın.

Güvenlik sekmesinde kırmızı ile gösterilen “Karakterleri göster” kutucuğunu işaretlediğinizde Ağ güvenlik anahtarı kablosuz bağlantınızın şifresini verir. Burada kablosuz şifresi “indirkaydol.com” dur.

2.YÖNTEM: Modem arayüzünden kablosuz şifresini görmek: Bunun için ilk önce modeme erişmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk yapmanız modemin IP’sini bulmaktır. Yukarıda gösterdiğimiz gibi Ağ ve Paylaşım Merkezine girdiğinizde Wi-Fi Durumu penceresinde “Ayrıntılara” tıkladığınızda “IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi” yazan yerdeki IP aslında modeminizin IP’sidir. IP’yi Chrome, Internet Explorer gibi bir tarayıcıya yazdığınızda otomatik olarak modem arayüzü gelir.

Modem arayüzünde sizden kullanıcı adı ve şifre ister. Bu kullanıcı adı ve şifreyi bilmiyorsanız, varsayılan Modem Şifrelerinin hepsinin yer aldığı yazımıza Modem Kullanıcı adı ve Şifreleri tıklayarak bulabilirsiniz. Her modemde kablosuz diye bir menü vardır. Bu menünün altında “Güvenlik” kısmında Wpa yada Wpa2 yazan yerin altında Anahtar, Parola vb. şekilde yer alır. “Anahtarı Göster” kutucuğu var ise buna tıkladığınızda modeminizin wi-fi şifresini görebilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan kablosuz bağlantı şifresini değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken anahtar kısmına en az 8 karakterli bir şifre yazmak ve “kaydet” butonuna basmaktır.

Konuyla ilgili aklınıza takılan soru ve sorunları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Bilgisayarım MBR mı GPT mi Diske Sahip

Bilgisayarda disk yapılandırması olarak iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi GPT diğeri ise MBR’dır. Eğer …

3 Yorumlar

 1. merhabalar,

  elimde zyxel 3205 v2 model bir access point var
  buna arayüz üzerinden yazılım güncellmesi yapıyorken yarıda kaldı ve repeater ın bağlantı ve anahtar ışığı söndü.. reset tuşu hiçbir yöntemle çalışmıyor…
  arayüze hiçbir yöntemle giremedim….
  Modeme arayüz haricinde herhangi bir yolla yazılım yüklemek mümkünmü, mümkünse yardım lütfen…teşekkürler iyi günler….

 2. Abi ben Vodafone wifim var. Ben ıp adresi ile giriyorum sonra şifre yazıyor ama ben göremiyorum gösterme tuşuda yok sana zahmet yeni bir widyo çeksen abi

  • O şifre gözükmez Furkan. Eğer şifreyi değiştirmediysen kullanıcı adı: admin şifre: vodafone dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.