Truva Atı (Trojan) Nedir? Nasıl Korunursunuz?

Tarihin en bilindik hikayelerinden birisi olan ve Türkiye topraklarında gerçekleştiği düşünülen “Truva Atı” hikayesinden esinlenen bilgisayar dünyası, bir virüs çeşidi için bu ismi kullanmaktadır. Tıpkı hikayede olduğu gibi düşman sizi kandırarak kalenizin içine sızar ve sizi en beklenmedik noktadan vurarak istediğini almaya çalışır. Bu virüs çeşidi trojan (İngilizce) olarak ülkemizde bilinmektedir. Fakat Türkçe’ye duyduğumuz saygıdan yazımızda truva atı kelimesini kullanacağız.

Sponsor Reklam

Truva Atı sadece bilgisayarlara değil tabletlere, cep telefonlarına da bulaşabilmektedir. Hikayede ki gibi dışarıdan bakıldığında zararsız gözüken fakat içinde zararlı kodlar bulunan web siteleri, e-postalar, uygulamalar, programlar ve hatta oyunlar olabilmektedir. Öyle ki korkutucu bir bilgi vermek gerekirse, en çok indirilen cep telefonu uygulama ve oyunlardan birkaçı truva atı içermektedir. Birçok kişi artık bankacılık işlemlerini telefonla yapmaktayken bu tür tehlikeler hakkında bilinçli olmadığını üzülerek söylüyoruz.

Virüslerden korunmanın en etkili yolu kullanıcıların bilinçlenmesidir. Yani bir uygulamanın, e-posta ekinin, bir oyunun virüslü olup olmadığını ilk bakışta anlayabilmek önemlidir. Peki nasıl ayırt edebileceğiz? Bilgisayar, cep telefonu, uygulama ve program indirirken yasal sürümlerini, yasal sitelerden indirmeliyiz. Crack kullanımını minimuma indirmeli, mümkünse hiç kullanmamalısınız. Bir uygulama, oyun yada programı bilindik sitelerden indirmelisiniz, hatta mümkünse üretici şirketi araştırmalısınız. Kısaca herhangi bir yükleme, indirme yapmadan önce araştırma yapmalısınız. Sezgilerinizi ve deneyimlerinizi kullanarak indireceğiniz, yükleyeceğiniz şeyin sahte yada zararlı olup olmadığını denetlemelisiniz.

Sponsor Reklam

En çok üretilen ve zararı bakımından yüksek tehlike arz eden truva atlarından antivirüs yazılımları ile korunabilirsiniz. Sitemizde ücretli ve ücretsiz antivirüs programlarının indirme bağlantıları mevcuttur. Size uygun beğendiğiniz antivirüsü bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerinize yüklemeniz de fayda vardır. Tüm teknolojik cihazlarınızı koruma altına almanız, yaşayabileceğiniz sıkıntıları da azaltacaktır.

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.