Twitter Nedir – Nasıl Kullanılır?

Twitter, son zamanların en çok kullanılan mikroblog ve sosyal ağ sitesidir. Dünyada yaklaşık 555 milyon twitter hesabı vardır. Bu kullanıcılar tarafından yaklaşık saniyede 92 tweet atılmakta ve bu rakamlar her geçen gün artmaktadır. Ülkemizdeki rakamlarda azımsanmayacak derecede olup, yaklaşık 10 milyon kullanıcı vardır. Sizde bunlardan biri olmak için tıklayın, üye olun. Buraya tıklayarak Twitter Kaydol sizde Twitter hesabı açabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Kısaca Twitter’ın hikayesine bakacak olursak “cıvıldamak” anlamına gelen Twitter, 2006 yılında Twitter’ın yöneticisi ve kurucusu Jack Dorsey tarafından Amerika’da uygulanmaya başlanmıştır. Logosu adı Larry olan bir kuştur. Halka açık hisseleri olan Twitter, değerini her geçen gün arttırmaktadır. Araştırmalara göre Twitter her 1 tweette 1 kuruş kazandırmaktadır. 2014’te ise toplam gelirinin 540 milyon dolar olması ve atılan tweet başına gelirin en az 1.5 kuruş olması beklenmektedir. Her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran bir uygulama için bu rakamların daha da artmasına şaşırmamak gerekir. Çünkü sadece Türkiye’de 10 milyondan aşkın kullanıcısı olan bir site, firmalar, şirketler vb. mekanizmalar için bulunmaz bir fırsattır. Günümüzde çağın araçlarını kullanarak büyüyen bir sektör olmuş durumdadır.

Twitter Nedir - Nasıl Kullanılır 4

Sponsor Reklam

Sadece firmalara için mi? Tabi ki hayır! Kullanıcılar yani siz; çeşitli etkinliklerden haberdar olabilir, kampanyaları, gündemi, arkadaşlarınızın veya başka kimselerin düşüncelerini buradan öğrenebilir, fikirlerinizi tartışabilirsiniz. Amerika seçimlerinde Obama’nın yaptığı gibi siyasi fikirlerinizi paylaşabilir, seçim propagandasının büyük bir bölümünü buradan yapabilir yada takip edebilirsiniz. Unutmayın; Bir söz savaş çıkarırdan sonra artık bir tweetin neler yapabileceğini, hangi sonuçlar doğurabildiğini görmekteyiz. Twitter kurulurken ince ayrıntılar da düşünülmüş. Örneğin kullanılan rengi mavi olması. Neden mavi; çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki mavinin zihni rahatlatan bir etkisi vardır. Sinir sistemini rahatlatır. Sakin olmanızı sağlayan kimyasallar salgılanmasını sağlar. Daha rahat düşünme fonksiyonlarının yapılmasını sağlar.

Twitter Nedir - Nasıl Kullanılır 6

Twitter‘ın günümüzdeki yerinden sonra nasıl kullanacağımız hakkında kısa ipuçları verelim. Twitter’ı ana hatlarıyla tanımlamak istersek; Twitter herbir tweet başına yazacağımız metinde en fazla 140 karakter izni verir. Ayrıca sadece metin değil, fotoğraf ve video paylaşabilme imkanı da vermektedir. Bu atacağınız tweetler isterseniz herkes tarafından isterseniz de sadece sizin istediğiniz kullanıcılar tarafından görülebilir. (Son zamanlarda fake hesapların ortaya çıkmasıyla Twitter böyle bir önlem almışdır) Siz tweet attıkça takipçi sayınız artar ve sizde farklı kişileri takip edebilirsiniz. Twitter her geçen gün artan kullanıcısı sayısından dolayı istemediğiniz kişileri engelleme yapabilirsiniz. Ya da en kısa yolu Ayarlar kısmından, başkaları sizi takip etmeden önce, ön onay yapabilrsiniz. Böylece sizin onaylamadıklarınız sizinle birşey paylaşamaz veya takip edemez.

Şimdi Twitter’da kullanacağınız terimlere göz atalım;

–  Tweet nedir?

Twitter’da yazılan her tweetin maksimum 140 karakterle sınırlandırıldığı metindir

– Retweet nedir?

Başka bir kullanıcının tweetinin, sizin tarafınızdan duyurulması demektir. (Facebook’taki bir gönderiyi paylaşmak gibi)

-Hashtag nedir?

Twitter’da başına “#” işareti (klavyede altgr tuşuna basılı tutularak 3’e basılır) konularak yazılan sözcüklerle ifade edilmektedir. Tweet gönderilirken ana başlık gibi konumlanan “hashtag” kullanıcıların ilgilendiği konularda hızlı bilgi yayması ve mesajın doğru kitleye ulaşmasını sağlamaktadır.

Twiting Bird
Twiting Bird

– Mention nedir?

İngilizce “mention” kelimesinin anlamı Türkçe’de “bahsetmek” anlamına gelmektedir. Mention’ın işareti “@” tır. (Altgr basılı tutlarak q tuşu) Amacı, herhangi bir kullanıcıya özel, birisini etiketlemek istediğimizde kullanılır. Bunun için 2 yol vardır;

1. yol: Anasayfada herkes tarafından gözükmesini istemiyorsak, mention’ı en başa yazmalıyız. Örnek olarak @asd

2. yol: Mention’ı ortaya veya sona yazarsak bütün takipçilerimizin bu tweeti görmesini sağlayabiliriz. Örnek olarak bu adresde @indirkaydol.com kolaylıkla @üyelikalma işlemi yapılabilir

– TT (Trending Topic) nedir?

Belirli yerlerde en çok hangi konuların yazıldığını,  en popüler başlıkları sırasıyla gösteren listedir. Kendi kullanıcı sayfanızda solda gündem başlığı altında görebileceğiniz gibi, Türkiye’den en çok hangi tweetlerin retweet edildiğini görmek için farklı siteler de mevcuttur.

Twitter Nedir ve Twitter Nasıl Kullanılır cevaplarımızı aldıktan sonra, sizde Twitter’ı indirip üye olmak için aşağıdaki butonu tıklayıp, rahatlıkla indirip üye olabilirsiniz.

Twitter terimleri hakkında bilgi almak ve öğrenmek için aşağıdaki vidoeyu izleyebilir, takıldığınız öğrenmek istediklerinizi yorum göndererek bize sorabilirsiniz.

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

4 Yorumlar

  1. erkekler vb kızlar sohbet

  2. gerçekler oğrular

  3. hava durumu

  4. selam ben geldım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.