V9 Virüsü Nasıl Temizlenir

V9-tr, tr-V9 vb. isimlerle açılış sayfanızı işgal eden ve oldukça can sıkıcı bu virüsü nasıl temizleyeceğinizi ekran görüntüleri ile sizlere aktaracağız. Virüs sürekli yöntem değiştirdiği için bu yazıyı güncel tutmaya çalışacağız. Birçok yöntemi denediğiniz halde virüsü kaldıramadıysanız burada anlatılanlarla virüsü kaldırma garantisi veriyoruz.

Sponsor Reklam

İlk önce virüsün bilgisayarınıza nasıl bulaştığını anlatalım. Ücretsiz programları kurarken size V9 ile ilgili bir seçenek sunulur, tabi “ileri – ileri” şeklinde kurulum yapıldığı için bu adım atlanır ve virüsü aslında kendi elinizle bilgisayara bulaştırırsınız. Bu yüzden antivirüs programları veya zararlı yazılım temizleme programları V9’u yakalama yada kaldırmada başarısız olmaktadır. Çünkü siz kendi elinizle V9’u kurmuş olursunuz. Be nedenle özellikle ücretsiz programları kurarken dikkatli olun ve her adımı dikkatlice inceleyin, kurduğunuz program dışında “eklenti” kurulumu vb. seçenekleri kaldırın.

V9-tr virüsü bilgisayarınıza bulaştığında Mozilla, Chrome ve Internet Explorer kısayollarına kendini kopyalar. Virüsün son halinde bu kısayolları temizleseniz dahi yeniden başlattığınızda tekrar gelmektedir. Tabi indirkaydol olarak biz bu sorunu internette “İLK DEFA” çözen ve bu çözümü sizlere sunan web sitesiyiz. 

Sponsor Reklam

V9-tr virüsünü en iyi temizleyen program Malwarebytes’dır. Bu programı  V9-tr virüsü temizleme programı indir tıkladığınızda ilgili yazıya gidip indirebilirsiniz. Açılan sayfada hem programı indirebilir, hem nasıl kurulduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Yazı altında videolar var hem kurulum hem de virüs taramasını nasıl yapacağınızı anlatıyor. Bu videoları izleyerek V9-tr virüsünü bilgisayarınızdan temizleyebilirsiniz. Yalnız virüsü temizleseniz dahi etkileri kalmaktadır. Bu etkiler tarayıcıların kısayollarına eklediği kodlardır. Bunları ne yazık ki “ELLE” düzeltmeniz gerekmektedir. Tabi üzülmeyin aşağıda bu etkileri de nasıl temizleyeceğinizi ayrıntılı olarak tüm tarayıcılar için anlatıyoruz.

İlk olarak kısayolları nasıl düzelteceğinizi anlatacağız.

V9-tr’yi Internet Explorer’dan temizlemek için “görev çubuğunda” Internet Explorer’a sağ tıklayıp açılan pencerede tekrar Internet Explorer’a sağ tıklayıp özellikleri açmalısınız. Masaüstünde Internet Explorer kısayolu varsa onda da yine aynı şekilde sağ tıklayıp “Özellikler” yazısına tıklayın.

V9 İnternet Explorer'dan Kaldırma
V9 İnternet Explorer’dan Kaldırma

Açılan pencerede hedef yazan yerde C://Program files…. şeklinde giden yere geldiğinizde hedefin sonunda v9-tr adresinin yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu kısma tıklayın ve “…..Internet Explorer\iexplore.exe”http:\\www.google.com.tr” şeklinde değiştirin.

V9-tr İnternet Explorer'dan Temizleme
V9-tr İnternet Explorer’dan Temizleme

Google Chrome için V9-tr kısayolunu düzeltmek için yine aynı şekilde Chrome kısayollarına sağ tıklayıp özelliklere gelerek aynı Internet Explorer’da olduğu gibi hedef yazan kısımı “…..Google\Chrome\Application\chrome.exe” http:\\www.google.com.tr” şeklinde değiştirin.

V9-tr Google Chrome'dan Temizleme
V9-tr Google Chrome’dan Temizleme

Mozilla Firefox için V9-tr kısayolunu temizlemek için benzer şekilde kısayola sağ tıklayarak özellikler penceresini açın ve yukarıda anlatıldığı gibi hedef kısmını “…..Mozilla Firefox\firefox.exe” http:\\www.google.com.tr” yazacak şekilde düzeltin.

V9-tr Mozilla Firefox'dan Temizleme
V9-tr Mozilla Firefox’dan Temizleme

V9-tr VİRÜSÜNÜ TEMİZLEMENİN 2. AŞAMASI: VİRÜS YENİ SÜRÜMLERİNDE BU YÖNTEMİ BIRAKMIŞ GÖZÜKÜYOR, BU NEDENLE YUKARIDA BELİRTİLDİĞİ GİBİ MALWAREBYTES İNDİRİP VİRÜSÜ SİLEBİLİRSİNİZ! Virüsün yeni versiyonunda yukarıda anlatılan kısayol düzeltme işlemlerinden sonra bilgisayar yeniden başladığında virüs tekrar kısayolları değiştirmektedir. Bu nedenle virüsün kendisini bulmak gerekmektedir. “Exe” halindeki virüs, son sürümünde “c:\\Program Files\Adobe\” klasörün altında bir klasöre kendini kopyalamaktadır. Virüsün şuan ki sürümünde “Taskil” adında bir klasör altında “taskil.exe” şeklinde kendini korumaktadır. Ve virüs zamanlanmış görevle bilgisayar açıldıktan 1-3 saniye içinde kendini çalıştırarak kısayolları tekrar değiştirmektedir. Bu nedenle Adobe klasörünün altında bu klasörü arayarak silmeniz gerekmektedir.

V9 Virüsünü Kaldırma
V9 Virüsünü Kaldırma

Ayrıca daha önceden bahsettiğimiz gibi virüs bilgisayar açılışına değil görev zamanlayıcısına kendini koyuyor. Buradan da virüsün nerede olduğunu, isminin ne olduğunu öğrenebilir ve aynı zamanda görev zamanlayıcısından kaldırarak virüsün tekrar çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Başlat > Ara kısmına Görev Zamanlayıcı yazın ve açılan pencerede aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü ile karşılaşın. Burada virüse ait olan görev zamanlayıcısına tıklayıp, “delete” tuşuna basarak virüsün tekrar çalışmasını da engelleyebilirsiniz.

V9 tr Virüsü Silme
V9 tr Virüsü Silme

Site ziyaretçilerimizden Sergen Bey’in bilgisayarına Team Viewer ile bağlanarak virüsün Windows 7’deki son haline ulaştık. Virüsün “exe” dosyası Adobe klasörü içinde değildi. Bu nedenle biraz zorlandığımızı söyleyebilirim. C ve D sürücülerine rastgele isimler ile “exe” dosyaları atılmıştı. Önceden de dediğimiz gibi virüs sürekli kendini değiştirmektedir. Aşağıda Windows 7 için virüsün kendini nasıl zamanlanmış görevlere eklediğinin ekran görüntüsü vardır. Bu ekran görüntüsünde virüs “openbrowser” ve “wirtual internet services” şeklinde 2 görev zamanlamıştır. Bu iki görevi sildik, C ve D sürücülerinin direk içinde gizli olarak duran “exe”leri de sildik. Sonuç yeniden başlatıldığında bile virüs tekrar harekete geçemedi.

V9 Virüsü Windows 7'den Temizleme
V9 Virüsü Windows 7’den Temizleme

Virüs birkaç ayda bir yöntem değiştirdiği için var olan kesim çözüm budur. Eğer virüsü kaldırmakta zorluk çekerseniz aşağıda bulunan yorum gönder kısmından bize takıldığınız adımı iletebilirsiniz.

V9 virüsünü nasıl temizleyeceğinizi anlattığımız yardım videomuzu da izleyebilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

AVG Antivirüs Kaldırma Programı İndir

Kaldırılamayan antivirüs programları ile ilgili yardım yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere AVG antivirüsü nasıl …

9 Yorumlar

 1. c:\\Program Files\Adobe\” klasörün altında bir klasöre kendini kopyalamaktadır. Virüsün şuan ki sürümünde “Taskil” adında bir klasör altında “taskil.exe” şeklinde kendini korumaktadır.

  malesef bu dosyada taskil adında bri klasör yok

  • Bünyamin Bey – Anasafya v9-tr problemi mi yaşıyorsunuz? Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. Virüs kendini sürekli güncelliyor, yazıda da belirttik. Facebook sayfamızdan bize ulaşabilirseniz Teamviewer ile probleminizi çözmek isteriz.

 2. ne yaptıysam bilgisayar yeniden başaldığında kendini görev zamanlayıcısına yeniden ekliyor. bendeki v9-hp.net kısayolu haberexpress diye geçiyor bazende. exe dosyasını maalesef bulamıyorum çünkü yol olarak sadece system yazıyor. bu en yeni şekli herhalde çünkü exe sini bulamıyorum ve bulamadığım sürece kendini görev zamanlayıcısında tekrarlıyor. adobe klasörü altında maalesef yok bunu da söylemiş olayım

  lütfen yardımcı olun çok sıkıcı olmaya başladı bu virüs, ayrıca şirket bilgisayarımda olması daha da sıkıcı

  • Ali Bey – Malwarebytes programı ile bilgisayarı bir taratmayı deneyin. Ayrıca bizimle facebook sayfamızdan iletişim kurarsanız sorununuz düzelmez ise Teamviewer ile yardımcı olmaya çalışalım.

 3. Bünyamin Bey – Anasafya v9-tr problemi mi yaşıyorsunuz? Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. Virüs kendini sürekli güncelliyor, yazıda da belirttik. Facebook sayfamızdan bize ulaşabilirseniz Teamviewer ile probleminizi çözmek isteriz.

  Bende İstiyom lütfen yardım yoksa işim zor 😀

  yani teamviewer den bahsediyorum.

 4. Ben firefoxta sorun oldugunu anladım C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\mozilla.cfg —- mozilla.cgf dosyasının içinde v9 linki var bunu google.com.tr olarak değiştirdim 🙂 sizde değiştirin muhtemelen izin vermeyecek … dosya uzantılarını değiştirmeniz gerekiyor
  içi değişmiş olan mozilla.cfg dosyasını ekleme imkanım olsaydı direk kopyalama ile iş biterdi en azından bazı arkadaşlar ne demek istedğimi anlamıştır

  mozilla.cfg içi şu şekilde değiştirdim

  //
  lockPref(“browser.startup.page”, 1);
  lockPref(“browser.startup.homepage”, “http://google.com.tr”);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.current_page”, false);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.restore_default”, false);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.bookmark_page”, false);

  v9 programı otomatikman google acıyor

  kolay gelsin 🙂

  • Sorun Firefox’da değil tabi ki, sorun V9’un Firefox’un ayarlarını değiştirmesi. Senin cfg bir çözüm ama “V9″‘un etkisini silmiş olmuyorsun. Oysa yazıda bahsettiğimiz gibi virüsü Malwarebytes ile temizledikten sonra “kısayolları” düzeltmek yeterli.

 5. merhaba virüs dosyasını hiçbir şekilde bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.