Wi-fi Kablosuz Sinyal Gücü Nasıl Arttırılır

Tüm internet camiasında belki de en çok “yalan haberi” yapılan, saçma sapan yöntemlerle insanları uğraştıran yazı konusu Wi-fi sinyali güçlendirmedir. 20 yıllık bilgisayarcı olarak bu konuda sizlere “bilimsel” gerçeklerle wi-fi sinyalinizin kalitesini nasıl arttırabileceğinizi anlatacağım. Anlatılan tüm bilgiler wi-fi sinyalinizin kalitesini artıracak yöntemlerdir.

Sponsor Reklam

İlk olarak modemin wi-fi sinyallerini dairesel olarak ve anteninden aşağıya doğru verme eğiliminde olduğunu bilmelisiniz. Bu bilgi ile modeminizi konumlandırırken neye dikkat etmeniz gerektiğini de aslında anlamış olursunuz.

1. Modemin antenlerine doğru pozisyon vermelisiniz. Çoğu modemde artık çift anten bulunmaktadır. Bu antenleri tamamen 90 derece de tutmak sinyalin yayılma alanını sınırlandırır. Doğru konum sağa-sola doğru 45-60 derece eğimli olmalı evinizin durumuna göre antenin birisi hafif öne diğeri de hafif arkaya doğru olmalıdır. Böylelikle sinyallerin her tarafa dağılmasını sağlayabilirsiniz. Doğru konumu bulmak aslında biraz “deneme yanılma” yoluyla olmaktadır. Mesela en çok önerilen bir anten dikey olsun diğer anten yatay olsun. Fakat bu her yerde doğru sonucu vermez.

Sponsor Reklam
Modem Anteni Nasıl Durmalı

2. Sinyallerinin daha geniş bir alana yayılması için modem yerden yüksekte olmalıdır. Fakat tavana çok yakın olmasını da önermem.

3. Modemin özellikle yazın sıcak havalarda ısınma nedeniyle “yavaşlama” yada “bozulma” riskine karşı hava alan bir konumda olması da önemlidir. Modem üzerindeki delikleri kapatacak örtü veya başka bir cihaz olması önerilmez.

4. Wi-fi sinyalleri elektromanyetik alanlardan etkilenirler. Bu nedenle TV, buzdolabı vb. elektronik aletlerden uzakta olmalıdır. Hatta modemin kendi adaptöründen (elektromanyetik alan üretir – içinde bobin vardır) bile olabildiğince uzakta olmalıdır.

5. Wi-fi sinyalleri kalın duvarlardan geçerken zorlanır. Normal standartlarda bir modem 3 normal (tuğla) duvarı sağlıklı bir şekilde geçebilir. Fakat wi-fi sinyalleri “camdan” geçerken daha çok güç kaybeder (bu bilgiyi de başka yerde bulamazsınız). Çünkü camlar wi-fi sinyallerinin büyük bir kısmını geri yansıtır. Modem konumlandırması yaparken bu bilgiyi de gözardı etmeyin.

6. Sinyal gücünün haritasını çıkartarak modem konumunu belirleyebilirsiniz. Modeminizi evinizde, iş yerinizde en doğru noktaya yerleştirmek için sinyal haritası çıkartan programları kullanabilirsiniz. Netstop, Wifi Analyzer harita için kullanabileceğiniz program ve uygulamalardır. PC, android ve iOS için birçok program ve uygulama mevcuttur.

Kablosuz sinyal gücü yani wi-fi gücü arttırmak için yukarıda anlatılanları yapabilirsiniz. Ayrıca “model” olarak eskiyen modemler, miladını doldurmuş modemler de sinyal kalitesini düşürecektir. Unutmayın internet yavaşlığı farklıdır, wi-fi sinyalinin zayıflığı farklıdır.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.