Windows Seri Numarası Nasıl Görülür

Windows bilgisayarlarda Windows 8.1 ve Windows 10 ile beraber seri numaralarını görmek programsız olmamaya başladı. Ayrıca BIOS’a gömülen seri numaraları nedeniyle bunlara ulaşmak iyice sorun olmaya başladı. Bu yazıda sizlere Windows seri numarası yada diğer adıyla Windows Ürün anahtarı nasıl gözükür ekran görüntüleri ile anlatacağız.

Sponsor Reklam

Windows seri numarası nedir? Her Windows işletim sisteminin kendisine ait harf ve rakamlardan oluşan 25 karakter uzunluğundan bir anahtarı olur. Seri numarasına örnek vermek gerekirse şu şekilde gözükür: FBH8C-XWQ87-HH342-123AS-QWE12 Windows ürün anahtarı olarak da geçen bu karakterler işletim sisteminin “etkinleştirilmiş” kalmasını sağlar. Ayrıca bu anahtar mesela Windows 8.1’e ait ise bilgisayarınıza format atarken istenen seri numarası kısmına yazarak bilgisayarınızın işletim sisteminin orijinal kalmasını sağlarsınız.

Windows seri numarasını gösteren birçok araç bulunmaktadır. Fakat virüssüz ve en kolay kullanımı olan aracı sizlere indirteceğiz ve nasıl kullanacağınızı anlatacağız. 5MB büyüklüğündeki araç hem Windows 10 hem de Windows 8.1 de çalışmaktadır. Aşağıda ShowKeyPlus İndir butonuna tıklayın ve aracı bilgisayarınıza indirin. Zip’li bir dosya içerisinde olacaktır. Winrar, 7zip veya winzip ile bir klasöre çıkartın. Sonra klasör içerisinde “ShowKeyPlus.exe”ye sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır diyin (admin hakkına sahipseniz iki kez tıklamanız da yeterli olur).

Sponsor Reklam

ShowKeyPlus İndir

Program çalıştığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecektir. (UYARI: Bu resimdeki seri numarası “sahtedir”) Resimde “installed key:” karşısında yazan seri numarasıdır. Ayrıca aşağıda OEM key de yine aynısıdır. Bilgisayarınıza format atmak istediğinizde “installed key” kullanarak format attarsanız orijinal windows kullanmaya devam edebilirsiniz.

ShowKeyPlus ile Windows Ürün Anahtarı Öğrenme

Aracın bir güzel yanı bu bilgileri “Save” diyerek kayıt edebilirsiniz. Save butonuna bastığınızda  “farklı kaydet” penceresi açılacaktır. ShowKeyPlus penceresinde gördüğünüz tüm bilgileri txt uzantısı ile bilgisayarınızda istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz.

ShowKeyPlus ile Windows Seri Numarası Gösterme

Txt formatında kayıt ettiğiniz dokümanı açtığınızda aşağıdaki gibi gözükecektir.

ShowKeyPlus ile Windows Seri Numarası Öğrenme

Konuyla ilgili soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum kısmından destek isteyebilir, soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz.

YASAL UYARILAR: Windows ürün anahtarınızı kimseyle paylaşmayın, başka bilgisayarlardan ürün anahtarı elde etmek ve yaymak suçtur. Bu yazıda anlatılanlar sadece format atarken seri numarası istenmesi durumunda kişinin kendi bilgisayarına ait seri numarasını kullanmasını sağlamaktır.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Rufus İndir

Bilgisayar araçları içerisinde en kullanışlı olanlardan birisi kuşkusuz Rufus programıdır. Bu program ile USB disk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.