Yeni Kimlik Kartıyla İlgili Bilmek İstedikleriniz

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartları ile ilgili birçok yalan yanlış bilgi verildiği için bu yazıyla sizlere tam ve gerçek bilgi vermek istedik. Nisan 2016 itibari ile pilot il olarak Kırıkkale seçilmiş ve dağıtım oldukça başarılı bir şekilde devam etmektedir. Şuan için tüm Türkiye için çalışmalar başlamış, boş kimlik kartları tedarik edilmesi için ihale sürecindedir. Tüm vatandaşlar için dağıtım işlemleri 2107 yılının ilk ayında başlamıştır.

Sponsor Reklam

Yeni kimlik kartları ücretli olacak mı? Evet, yeni kimlik kartlarını almak için şuan için belirlenen ücret 16 TL olacaktır. Yeni doğanlar (bebekler) için kimlik ücreti olmayacaktır. Kayıp durumunda yeni kimlik kartı ücreti ise 32 TL olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartı
Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartı

Yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Dağıtıma 2 ocak 2017 tarihinden itibaren başlanmıştır.

Sponsor Reklam

Yeni kimlik kartları nereden alınacak? Nüfus müdürlüklerinden başvuru yapılacak, kimlik kartları PTT posta ile adrese gönderilecek ve imza karşılığı kimlik sahibi tarafından alınacak. Kimlik kartına ait şifre kapalı zarf içinde nüfus müdürlüğünde verilecek.

Kimlik kartı kaybedilince ne olacak? En kısa sürede nüfus müdürlüğüne bildirim yapılacak, yeni kimlik için gerekli belgeler verilecek, bu süre içinde geçici nüfus kağıdı verilecek. Geçici nüfus kağıdının geçerlilik süresi 10 gün olacak.

Yeni kimlik kartı için randevu almak gerekli mi? Hayır, gerekli değil. Fakat tıpkı hastanelerde olduğu gibi randevusu olanlar ilk önce işlemlerini belirtilen saatte yapacak. Bu yüzden randevu almak beklememek için önemli olacak.

Yeni kimlik kartı için telefon ile randevu nasıl alınır? Telefon ile kimlik randevusu almak için 199’uzu aramanız gereklidir.

Yeni kimlik kartı başvurusunda neler isteniyor? 1 adet biometrik fotoğraf (özel ölçüleri olan fotoğrafçılar bilir) son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve var olan nüfus cüzdanı, pasaport, basın kartı vb. kişiyi doğrulayan bir belge ile gelmesi yeterlidir.

Yeni kimlik kartı ehliyet yerine geçecek mi? Yeni kimlik kartları ehliyet yerine geçmeyecek. Ehliyet bilgileri kartın içinde yada üzerinde yer almayacaktır.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar hakkında nasıl işlem yapılır? Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılır. Yalan bilgi vermek, beyanda bulunmak oldukça ciddi bir suçtur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkanların kimlik kartları ne yapılır? Vatandaşlık hakkını herhangi bir şekilde kaybedenlerin kimlikleri Genel Müdürlük tarafından iptal edilir.

Sizlerin yeni kimlik kartları ile ilgili sorularınız var aşağıda bulunan yorum kısımdan bize iletebilirsiniz.

Yeni kimlik kartı nasıl alınır videolu anlatım.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Facebook Virüsü Hızla Yayılıyor

Sosyal ağlarda özellikle Facebook üzerinden birçok virüs yayılmaktadır. Bugünlerde birçok kullanıcıyı etkisi altına alan bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.