Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor

20 yılı aşkın bilgisayar deneyimi ile bilgisayarlarda yaşanan sorunları ele almaya, nasıl çözeceğinizi anlattığım yazılarıma devam ediyorum. Bu yazıda sizlere kendi kendini yeniden başlatan bilgisayarların sorunun ne olabileceğini detaylı olarak tüm olası nedenleri de kapsayacak şekilde anlatacağım. Bilgisayarınız birden kapanıyorsa bu bambaşka bir sorundur, bununla ilgili daha önceden yazdığım yazıya Bilgisayarım Birden Kapanıyor yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Bilgisayarda beklenmedik bir sorun olduğunda olası birçok nedeni olabilir. Bu yüzden olabilecek tüm olası nedenleri ve çözüm yollarını numaralı olarak sizlere aktaracağım.

1- Bilgisayarın kendini yeniden başlatması genellikle yazılımsal bir nedendir. En olası sebebi ise “sürücü” hatalarıdır. Özelikle ekran kartı ve anakart sürücüsünde (chipset driver) sorun olduğunda yeniden başlatma yapar. Eğer PC’nizi yeni kurduysanız ve böyle bir hata alıyorsanız sorun sürücü hatasıdır. Driver Booster programı ile güncel sürücüleri yüklemenizi sorununuzu giderecektir.

Sponsor Reklam

2- Ekran kartı hatası: Bilgisayarınızın ekran kartı yeni yazılımları, oyunları çalıştırırken hata verebilir. Bu durumda ekran kartınızın son sürümünü yüklemeniz sorununuzu giderecektir. Ekran kartınızın son sürümünü yüklemek için Nvidia ekran kartları için GeForce Experience programını kurabilirsiniz; AMD ekran kartları için ise Radeon Crimson Relive programını kurmanız ve güncellemelerini almanız yeterlidir. Başka bir ekran kartınız var ise Intel vb. Driver Booster programı işinize yarar.

3- Ekran kartı ısınması: Ekran kartı ısındığında PC bir çıkmazsa girerek kendini yeniden başlatabilir. Ekran kartının fanı var ise toz temizliği bu sorunu giderecektir, ayrıca eliniz değmişken işlemci, güç kaynağı ve kasa fanlarını da temizlemenizi öneririm. Isı artışı bilgisayar için her zaman büyük bir sorundur.

4- Program, oyun kurulumu yada Windows Update sonrası yeniden başlayan bilgisayarlarda ise en kolay çözüm Sistem Geri yükleme yapmaktır. Windows 10 Sistem Geri Yükleme ve Windows 8.1 Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır yazılarımdan bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer sistem geri yükleme bilgisayarınızda kapalı ise bu durumda elle kurduğunuz programı yada oyunu kaldırabilirsiniz. Windows Update’i kaldırmak için ise Denetim Masası > Windows Update altında, Güncelleme geçmişini görüntüle tıkladığınızda kurulan son güncelleştirmeleri görebilirsiniz. Burada “Kaldır” diyerek güncelleştirmeyi kaldırıp bilgisayarı kendiniz yeniden başlatın. Ayrıca Windows Update altında yer alan “Ayarları Değiştir” kısmında “güncelleştirmeleri denetle ama indirme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” seçeneğini işaretleyin. Böylelikle otomatik olarak güncelleştirme tekrar alınmayacaktır.

Bilgisayarı Yeniden Başlıyor

5- Virüs nedeniyle yeniden başlayan bilgisayarlar da görülmektedir. Bu tür durumlarda güncel bir antivirüs işinize yaracaktır. Benim önerim ise Kaspersky bir yıl ücretsiz sürümünü kurmanızdır. Oldukça başarılı olan programı güncelleyip bilgisayarınızı tam taratırsanız sorununuz gidecektir.

6- Bilgisayarınız açılırken sürekli yeniden başlıyorsa bu kesinlikle yazılımsal bir problemdir. Yine ekran kartı sürücüsü, Windows Update yada direk işletim sistemi hatasıdır. Bu durumda bilgisayar açılırken sürekli F8 tuşuna basarak Güvenli Modda açmayı deneyin, eğer güvenli mod da dahi yeniden başlıyorsa tek çözüm formattır. Eğer güvenli modda açılıyorsa son kurduğunuz programları, oyunları ve Windows Update kurulumları kaldırın. Yada direk sistem geri yükleme yaparak sorununuzu çözebilirsiniz.

Sorunun nedenini bulmak için PC’yi kendiniz yeniden başlatın ve sürekli F8 tuşuna basın. Güvenli modda açılan bilgisayarı kullanırken hata tekrarlamıyorsa sorun çok büyük ihtimal yazılımsaldır. Eğer Güvenli Modda da yeniden başlıyorsa (ki çok nadirdir) sorun donanımsaldır ve en büyük şüpheli ekran kartıdır. Harici ekran kartınız var ise çıkartıp anakartın üstündeki (onboard) ekran kartı ile bilgisayarı normal bir şekilde açın. Hata tekrarlamıyorsa sorunun nedeni bellidir.

Konu bilgisayarda beklenmedik bir hata olduğunda olası nedenler çok sayıda olabilir. Ama en belli başlı nedenler bunlardır ve çözüm yolları size aktarılmıştır. Anlamadığınız takıldığınız yer olursa bana sormaktan çekinmeyin. Sizlere her konuda yardımcı olmaya devam ediyorum. Türkiyenin ve dünyanın tek “sadece ziyaretçilerine” yardım etmek olan web sitesinin sahibi olarak sizlere yardımcı olmaya devam edeceğim.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows Single Language Nedir – Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemleri ile ilgili bilinmeyen, anlaşılmayan her konuda sizlere 22 yıldan fazla deneyimim ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.