Worms (Solucan) Nedir? Nasıl Korunulur?

Worms’un Türkçe karşılığı solucanlardır, fakat kullanılırken “solucan” tercih edilmektedir. Solucan virüsü olarak isimlendirebileceğimiz bu zararlı yazılımların genel özelliği tehlikeli ve yayılmacı olmalarıdır. Öyle ki ilk çıkış anından 24 saat sonrasında tüm dünyada milyonlarca bilgisayara bulaşabilirler. Yazılım ve işletim sistemlerinin açıklarından faydalanan bu virüsler o açıklardan içeri girerek sistemde istediklerini yapabilirler. İsmini de açıklık yaratıp içeri giren bir solucan gibi davranmasından almıştır.

Sponsor Reklam

En ünlü bilgisayar solucanları (Worms) aşağıda sizin için listeledik.

1990’ların en ünlü solucanı: ILOVEYOU

Sponsor Reklam

2000’lerin en ünlü solucanları:  The Blaster ve Sasser

2010’ların en ünlü solucanları: Conficker ve Stuxnet

Yukarıda belirtilen virüsler tüm dünyada milyonlarca bilgisayarı etkilemiş ve çok ciddi maddi kayıplara yol açmışlardır. Solucanların en büyük özelliklerinden olan hızla yayılma eğilimini en iyi gerçekleştiren bu wormlar özellikle e-posta yoluyla dağılmaktadırlar. E-posta içerikleri ise aşağıda belirtilen şekillerde olabilirler.

  • Dikkat yeni çıkan virüs!
  • Virüsten kurtulmak için aşağıdaki programı indirin!
  • 300$ Kazandınız.
  • Sitemizi ziyaret eden 1 milyonuncu kişisiniz. Ödülünüzü almak için indirin!
  • İnternet kullanan arkadaşlarınızı uyarın!
  • life is beautiful.pps

Yukarıda belirtilen içeriklerde olabilen virüsler, e-posta da dikkat çekmeye ve size virüsü indirmeye yönlendirirler. Çarpıcı, günün önemli onayları, hediye kazanma vb. birçok yöntemle kullanıcıları kandırmaya yönelik bu içeriklere dikkat etmelisiniz. Tanıdığınız kişilerden gelen e-postalar bile olsa onların bilgisayarına virüs bulaşmış olabileceğini düşünün ve e-posta eklerine, e-posta içindeki bağlantıları tıklarken bunu gözardı etmeyin.

Worm’ları temizlemek için özel programlar yapılabilmektedir. Çünkü bazıları işletim sisteminin açığından yararlandığı için antivirüs programları yetersiz kalabilmektedir. Sitemizde bu tür özel solucanları temizleyen programlar mevcuttur. Ayrıca worms’lardan korunmanın en etkili yollarından birisi işletim sistemi, antivirüs ve hatta kullandığınız flash, office vb. tüm programların güncelleştirmelerini yüklemektir. Dediğimiz gibi açıklardan yararlanabilen solucanlar bilgisayarınızı tamamen ele geçirmek için bu açıkları kullanırlar.

 

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

AVG Antivirüs Kaldırma Programı İndir

Kaldırılamayan antivirüs programları ile ilgili yardım yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere AVG antivirüsü nasıl …

2 Yorumlar

  1. bu oyun çok güzel hergün pcde oynuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.