Bilgisayarım Sanallaştımayı Destekliyor mu?

Bluestacks, MEmu, Nox gibi android emülatörleri yada VmWare, Pugb emülatör gibi özel programlar sanallaştırma teknolojisine ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi bilgisayarınızda var olan bir işletim sistemi (Windows) var iken başka bir işletim sistemi için donanım ayrılması gereğidir. Sanallaştırma özelliğine sahip işlemciler – işlemci gücünü ayarlayarak çalıştırdığınız bu programların performansının düşmesini engeller. Yani Bluestacks, MEmu yada Nox’ta kasmadan oyun oynamak için bu özelliği bilgisayarınızda açmanız gereklidir. Tabi bilgisayarınız yani işlemcinizin virtualization özelliği olmalıdır. Bu yazıda işlemcinizin sanallaştırma özelliği olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz detaylı bir şekilde anlatacağım. Eğer takıldığınız bir yer olursa yada yapamazsanız yorum kısmından işlemci marka modelinizi yazın sizin için sanallaştırma özelliğinin olup olmadığını kontrol edeyim. Bu kadar yardım eden bir siteyi de başka yerde bulamazsınız.

Sponsor Reklam

İşlemcinizin marka modelini Bilgisayarım’a sağ tıkladığınızda özelliklerde görebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, benim bu yazıyı yazdığım bilgisayarın İşlemci markası Intel modeli ise Xeon E5-1630 v3

İşlemcim Sanallaştırmayı Destekliyor Mu

İşlemcinizin marka modelini bulduktan sonra ise bunu üretici sitesinden özelliklerine bakmamız gerekli. Bildiğiniz gibi iki ana işlemci markası vardır. Bunlar Intel ve AMD firmalarıdır. İlk önce Intel marka işlemcisi olanlar için nasıl bu özelliğin olup olmadığını göreceğiz.  Bunun için işlemciyi markasıyla birlikte Google’da aratacağız. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi arama yaptıktan sonra site adresine dikkat edin “ark.intel.com” şeklinde olan arama sonucuna tıklayacağız.

Sponsor Reklam
Intel İşlemcim Sanallaştırmayı Destekliyor mu

Girdiğimiz site Intel’in resmi sitesidir ve her işlemcisi için özellikler sayfası vardır. Gelişmiş Teknolojiler başlığı altında yer alan “Intel Sanallaştırma Teknolojisi” evet yazıyor. Bu durumda bilgisayarımda sanallaştırma özelliğini açarsam rahat rahat oyunlarımı oynayabilir, yada sanal işletim sistemleri kurabilirim demektir. Eğer burada “Hayır” yazıyor olsaydı işlemci eski olduğu için bu özelliğe sahip değil demek olacaktı.

Bilgisayarım Sanallaştırmayı Destekliyor mu

AMD için ise model ve nesil bilgisi ile bulunmaktadır. Mesela Ryzen 5, Ryzen 7 hepsi sanallaştırma desteklemektedir. Ayrıca AMD Athloan 2 ve üzeri sürümlerinde de sanallaştırma vardır.

Yukarıda belirttiğim gibi takıldığınız bir yer olursa yorum kısmından işlemci marka modelini sorun sanallaştırmayı destekliyor mu size iletirim. Ayrıca sanallaştırmayı nasıl etinleştireceğinizi anlattığım yazıya BIOS’da Enable Virtualization Nasıl Yapılır tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Facebook Yorumları

yorumlar

Buna baktınız mı?

Windows 8.1 Yükseltme Yardımcısı

Microsoft firması çıkardığı her yeni işletim sistemi ile daha fazla donanımsal özellikler istemektedir. Üstelik istediği …

14 Yorumlar

 1. perviz seferli

  cekilis insallah bana cikar ben 5 yorum yazdim son 5 yazina

 2. ABI SENI SEVIYORUM

 3. ABI SENI SEVIYORUM senin sayende işlerim rast giti adamsin sen

 4. Böyle devam abi iyisin bu internet konusunda abi 5 yorum yaptim aboneyim sana like da atim hemen aciklarmisin bana çok lazim

 5. Abi insalah bu hesabı ben qazanaraq insalah

 6. Abi çok iyi paylasimlar çekilişe katilmak istiyom

 7. desteklemiyor benim bilgisayar ne yapabilirm ????

 8. ya ben bir türlü açamadım destekliyor ama bulamadım

 9. sürüm 945gcm s2l

 10. Bende advanced bios fetures i açtıktan sonra virtualization seçenegi çıkmıyor neden
  İşlemci modelim : İntel(R) Core(TM)2 CPU 4300

 11. intel(R) Core Tm2 cpu 4300 destekliyormu sanallaştırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.